středa 10. listopadu 2010

Jak vybrat ten pravý Polaroid?

Instatních fotoaparátů Polaroid je celá řada, vždyť se vyrábí již bezmála 60 let. Každý máme jistě svého favorita, ale pro povedené snímky je důležité vybírat docela pečlivě. Pojďte se s námi podívat na pár tipů!

Asi základním kritériem pro výběr Polaroidu by, možná překvapivě, neměl být jeho design, ale spíše používaný typ filmu. V zásadě se momentálně dají sehnat čtyři druhy: vzájemně kompatibilní SX70 a 600 a potom dva naprosto odlišné 100 a SPECTRA. Další možností je potom Instax od FujiFilmu.

SX70 & 600
Tyto dva filmy mají klasický čtvercový Polaroid formát. Liší se především citlivostí, nicméně jejich použití je možné i v Polaroidech určených pro ten druhý typ, tzn. na film 600 můžete fotit i s oblíbeným Polaroidem SX70 a naopak. Filmy pro oba tyto fotoaparáty se dají sehnat celkem bez problémů, proto bývají asi nejčastější a nejrozumnější volbou. SX70 patří mezi ty dražší. Jde o legendární model, nejprodávanější Polaroid všech dob. Má velmi zajímavou konstrukci, některé z nich jsou kovové a na Polaroid až nezvykle "skladné". A hlavně - je to zrcadlovka.

Šestistovka je oproti tomu plastová, o něco novější a především levnější. Její design ale rozhodně neurazí. Další volbou jsou potom fotoaparáty Land Camera 1000 a 2000 (a jejich mutace). Ty vycházejí z modelu SX70 a používají stejný film, mají ale horší optiku, nemají prakticky žádné možnosti nastavení a mají plastové tělo. Nicméně LC1000 je jedním z nejhezčích Polaroidů všech dob.


SPECTRA
Film Polaroid SPECTRA je určen pro fotoaparáty řady IMAGE a SPECTRA. Ma obdélníkový (o centimetr širší) formát a jde o mnohem novější verzi. Jeho hlavní výhodou ještě donedávna byla cena filmů, dnes je již ale srovnatelná s filmem 600. Fotoaparáty pro tento formát nejsou designově příliš zajímavé, nicméně často disponují docela zajímavými možnostmi (např. dvojexpozicí, samospouští ap.). I cenově jsou velmi zajímavé.

Type 100
Stovka je nejstarší z formátů, který se dá rozumně sehnat. Horší je to ovšem s fotoaparáty. Dá se sehnat například typ EE66 a jemu podobné, ale je jich opravdu málo. O klasických PackFilmových "měchových" Polaroidech nemluvě. Film je také určen pro velmi zajímavý fotoaparát - Holgaroid. Jedná se víceméně o klasickou Holgu používající instantní film. Neméně zajímavou možností je využí speciální kazetu (PolaroidBack), kterou lze nasadit na středoformátové fotoaparáty jako je Mamiya nebo Hasselblad. Filmům do nich se správně říká peel-apart, neboli odlepovací.

Instax a Instax Mini
Fotoaparáty Instax se dělí na Wide a Mini, jež má poloviční rozměr fotky (zhruba jako kreditní karta). Jejich filmy jsou od Polaroidů zcela odlišné - nemají retro nádech, mají poměrně reálné barvy a velmi dobrou kresbu. Jsou taky poměrně dost rychlé a spolehlivé. Jenže zkrátka nemají to kouzlo... :-)
Žádné komentáře:

Okomentovat