pondělí 29. listopadu 2010

Polaroid Type 100 & Packfilm aneb když byla SX-70 ještě vzdálenou budoucností

Jestli je tu někdo, komu připadá Polaroid 600 nebo SX-70 jako zbytečná a moderní technická vymoženost, máme pro něj zajímavou volbu. Vyzkoušejte starý dobrý Polaroid Type 100 s klasickým "odlepovacím" filmem!

Takzvané "packfilm" Polaroidy můžeme v zásadě rozdělit na tři druhy: folding, rigid a new style folding. Folding jsou ty nejstarší a (samozřejmě) nejstylovější. Mají klasické "harmonikové" tělo a nejznámějším zástupcem je právě Type 100. Sehnat tyto fotoaparáty není vůbec lehké, nejsou k dostání prakticky ani na eBay. Zajímavější jsou tedy rigid. Jejich nejznámějším zástupcem je legendární Swinger a dají se sehnat za naprosto směšné peníze i u nás.

A jak je to s filmy? Odlepovacích packfilmů existuje obrovské množství druhů. Naštěstí jsou na netu docela praktické přehledy který film je určen pro který typ a tak většinou není problém ten správný pro váš Polaroid najít. Jeden takový přehled je například zde: http://www.instantoptions.com/faqs/faqcam.packfilm.php .

Nám se podařilo sehnat dva fotoaparáty z kategorie rigid. Liší se především formátem filmu - zatímco EE66 je na obdélníkový 4.25 x 3.375, tedy klasický Type 100 formát, náš druhý fotoaparát Colorpack 80 je na téměř čtvercový Type 80. Oba filmy patří do skupiny peel-apart, tj odlepovací. Jejich design sice nemá takový styl, jako má například SX-70 nebo klasická "šestistovka", nicméně svoje kouzlo foťák rozhodně má. Je správně neprakticky velký, stylově špatně se drží a je nutné s ním zacházet poměrně dost opatrně. Odmění se vám za to ale parádně.

Focení s peel-apart filmem je docela zážitek, protože s Polaroidem EE66 (stejně jako se Swingerem a jemu podobnými - co si budeme nalhávat, rozdíly mezi nimi jsou minimální) probíhá trochu jinak než na co jsme asi zvyklí. Zaprvé v sobě tyto filmy neobsahují baterie - ty jsou umístěny přímo ve fotoaparátu. Fotka tedy sama nevyjede tak, jak to známe z SX-70 nebo 600, ale je nutné ji ručně vytáhnout. Po stisknutí spouště zkrátka zatáhnete za kousek papíru koukajícího z pravé strany fotoaparátu a s jeho pomocí vytáhnete fotografii ven. Fotografie je potom přilepená na papíře obsahujícím vyvolávací vrstvy a je nutné ji tak 60sekund nechat a poté opatrně z papíru odlepit. Pak už si jen vychutnáte krásu jednoho z nejstarších sehnatelných instantních filmů...

EE66ka má (podobně jako většina fotoaparátů této série) manuální ostření a průhledový hledáček, je tedy nutné odhadovat vzdálenost. Umožňuje volit si mezi dvěmi clony a manipulovat se světlostí fotografie podobným způsobem jako ostatní Polaroidy. K tomu nabízí stylově řešenou samospoušť.

Momentálně se dají sehnat ještě poslední zbytky originálních filmů přímo na stránkách Impossible a to za velmi zajímavou cenu 12 Euro. Proto si myslím, že je ideální příležitost si trošku zaexperimentovat a peel-apart vyzkoušet! Můžete se připojit k našemu hromadnému nákupu a udělat si na Vánoce trochu radost ;-)Žádné komentáře:

Okomentovat