pondělí 15. listopadu 2010

Upgrade pro Polaroid 600

Většina z nás, co přešli po ukončení výroby instantních filmů značky Polaroid na filmy Impossiblu (díky za ně), zjistila, že používání těchto kazet v kamerách typu 600 nese určité problémy týkající se světelnosti. Fotoaparáty typu 600 byly navrženy pro filmy s citlivostí 640 ISO. První filmy od Impossiblu byly vyvíjeny pro kamery SX-70 s citlivostí 125 ISO. Proto jsou pro používání těchto kazet ve fotoaparátech typu 600 nutné menší úpravy...

Nejednodušší a nejrychlejší zlepšení, doporučované přímo od Impossiblu, je nastavení snímače kamery na nejsvětlejší fotografii. Tedy posunutí páčky směrem k bílé šipce.


Další způsob je o něco složitější. Je spojený s prvním typem, ale umožní nám manipulaci se světlostí fotografie. Tím, že zakryjeme světelné čidlo, získáme možnost ovlivňovat snímky, i když se budeme pohybovat jen ve světlé části rozhraní. Budeme k tomu potřebovat malý nůž, špejli a hlavně matnou lepící pásku.

Mohli bychom jednoduše přelepit senzor, který je většinou pod hledáčkem, ale nevypadalo by to vkusně a znehodnocovalo by to styl našeho přístroje. Tak pro ty, co mají starší typy s odnímatelným krytem, doporučuji kryt pomocí nožíku opatrně vysadit,

vystřihnout si dva malé obdélníčky z matné lepicí pásky, které budou o něco větší než je otvor snímače

a pomocí špejle či párátka obdélníky nalepit přes světelné čidlo. Dvě lepící pásky jsou lepší, fungují jako filtr a propouští méně světla k snímači. Záleží ovšem na matnosti lepící pásky a chce to vyzkoušet. Je důležité, aby si snímač myslel, že je méně světla než ve skutečnosti, protože fotoaparát je nastaven na citlivější film.

I tak je ale ideální používat fotoaparát za dostatku světla.

Naštěstí v Impossiblu stále pracují a vyvíjí nové filmy se stále lepšími vlastnostmi. Už nyní existuje přímo typ filmu pro fotoaparáty typu 600, ale je černobílý a u nás jsem ho ještě neviděl. Takže pro ty, co mají stejně jako já nakoupenou ještě starší verzi filmů nebo chtějí barevné snímky, je tu můj příspěvek.

Žádné komentáře:

Okomentovat