středa 15. prosince 2010

Tip: Jak správně uskladnit fotografie

Možná jste se také setkali s problémem, že vám fotografie na filmu od Impossible Projectu začaly postupně mizet nebo ztrácet kvalitu, barvy či kontrast. Pravděpodobně to bylo způsobeno jejich špatným uskladněním. Přečtěte si několik tipů, jak vaše fotky uskladnit tak, abyste je našli ve stejném stavu, jako jste je uložili! A samozřejmě abyste je vůbec ještě našli ;-)

Problém mizení fotky se týká především prvních verzí černobílého filmu PX/PZ600. Ten byl vlastně prvním dosud prodávaným filmem od IP, takže je pochopitelné, že je nejnáchylnější na špatné zacházení i na špatné podmínky. Pokud fotografie neskladujete správným způsobem, po několika týdnech se vám na nich objeví fleky, tmavé odstíny vyblednou a celá fotografie se posune do dost nepříjemného sépiového odstínu. Během pár měsíců obraz prakticky zmizí a fotku můžete zahodit. Proto je důležité na správné skladování myslet.

Impossible Project doporučuje několik metod, jak fotografie uchránit. Všem třem způsobům musí předcházet důležitá věc - nechat fotku pořádně uschnout, protože ono poškozování způsobuje především vlhkost, která se dostává dovnitř snímku a chemická reakce tak může dále pokračovat.

Nejjednodušším a zároveň nejméně účinným způsobem je použití sáčků se silikonem, které vlhkost udrží na nízké hodnotě. Tyto sáčky se dávají například k novým botám. Právě krabice od bot může být naprosto ideální. Uděláme do ní pár děr, aby mohl dovnitř vzduch a vhodíme co nejvíce těchto silikonových sáčků a samozřejmě fotografie. Ty je dobré udržovat ve svislé poloze (což jde samozřejmě v krabici dost blbě, že).

Druhou a rozhodně lepší možností je oblepení zadní strany fotografií lepící páskou, která zamezí přístupu vlhkosti a vzduchu dovnitř. Je třeba opatrně oblepit okraj fotografie, kde je vidět malá škvíra. Potom je opět vhodné skladovat fotografie nasvislo - po oblepení zadní strany není problém pověsit si je třeba na zeď, i když bych se určitě raději vyhnul dlouhodobému přímému světlu.

Třetí, nejsložitější a nejotravnější metodou je tzv. peeling. Vezmeme fotografii a malým nožíkem opatrně oddělíme zadní stranu od vrstvy s obrazem. V tu chvíli už nehrozí žádná další chemická reakce a tedy mizení snímku. Především se tím ale otevírají zcela nové možnosti, co se snímkem dělat. Peeling rozhodně doporučuji k vyzkoušení, je to zajímavý způsob, jak například využít nepovedené snímky. Vlastně tím dostanete druhou šanci udělat snímek zajímavým. Můžete na tuto vrstvu kreslit, "drápat" nožem, nebo můžete vrstvu pod vodou zcela sloupnout (čímž dostanete jakousi průhlednou "věc" s obrazem na sobě, která vypadá - a kroutí se - podobně jako velmi jemná látka nebo plátno) a nalepit na čistý papír. Více informací a podrobný návod na tuto techniku najdete zde: http://shop.the-impossible-project.com/allabout/silvershade/#ilovepeelings

Bohužel sám doteď nevím, na kolik účinné tyto způsoby jsou a nakolik se mi je podařilo dodržet. Moje první snímky z PX600 už jsou dávno téměř pryč, protože jsem se o to začal samozřejmě zajímat až po jejich zmizení. Ty pozdější jsem začal "opečovávat" taky příliš pozdě, protože dřív se mi do toho nechtělo :-) V každém případě se zatím drží (i když lehce vybledlé a zažloutlé) a doufám, že to tak zůstane. Co se týče ostatních filmů, jako třeba PX70 Color Shade, u nich by neměla být žádná extra péče potřeba. Nicméně si myslím, že oblepením zadní strany lepenkou určitě nemůžeme nic zkazit. Takže alespoň pro lepší pocit...

AKTUALIZOVÁNO: Jelikož se už problém mizení u nových filmů Impossible (COOL nebo Color Protection) prakticky neobjevuje, můžeme u nich doporučit jen pár malých zásad: vyhýbat se vlhkosti, skladovat fotky ve svislé poloze, mimo slunce a v pokojové teplotě. Ideální jsou buď krabičky přímo od filmů, nalepení na zeď nebo fotoalba, která najdete např. na našem e-shopu.

Podělte se s námi a našimi čtenáři o vaše tipy a zkušenosti se skladováním Impossible Project filmů!

3 komentáře:

  1. Dobrý den,
    vyskytuje se problém s vyblednutím fotografií i u instaxu mini 8? Známý říkal, že fotky z nich měl za půl roku zažloutlé a rozmazané, ale je možné, že je špatně uskladňoval. Uvažuji o koupi a zajímalo by mě, zda je i u filmu z něj možný peeling a ostatní možnosti k zachování fotografií. Děkuji za odpověď.

    OdpovědětVymazat