sobota 12. února 2011

Upgrade pro Polaroid Land Camera 1000/2000

Pokud chcete používat filmy s citlivostí 600ASA ve fotoaparátech Polaroid Land Camera 1000 nebo 2000, máme pro vás návod, jak fotoaparát upravit. Je totiž určen pro filmy s citlivostí 125ASA a tak je nutná drobná změna.

Jedná se vlastně o něco podobného, jako v případě použití filmů PX70 v Polaroidu 600. Kvůli jinému nastavení citlivosti je potřeba pohrát si s čidlem a nechat tak dopadnout na film více nebo méně světla. Zatímco v Polaroidu 600 jsme museli čidlo tak trochu zmást, v řadě 1000/2000 ho pouze přenastavíme.

Úprava je velmi jednoduchá, zabere pouze pár minut a je možné ji kdykoli vrátit zpět. Budu ji ukazovat na Polaroidu 1000, nicméně "dvoutisícovka" je prakticky stejná, a tak není problém využít tento návod i na ni.

Začneme tím, že otevřeme dvířka na film. Poté ze strany trochu zmáčkneme černou část fotoaparátu zezhora a zespoda (viz foto), aby se po stranách vytvořila škvíra. Do ní pak opatrně vložíme nůž (na výšku zhruba uprostřed) a přitlačíme jím lehce dovnitř fotoaparátu. Tím uvolním pacičku, která drží přední bílou část (viz foto). Tento postup opakujeme i na druhé straně a poté můžeme opatrně celou přední část sundat.

Přímo pod hledáčkem se nachází čidlo a jeho nastavovací kolečko (to, kterým nastavujeme světlost). Vedle něj pak vidíme malé ozubené kolečko. Tím je nutné opatrně otočit proti směru hodinových ručiček. Doporučuji otočit s ním až dokud to jde, dokud se nezastaví. Tím nastavíme čidlo na nejsvětlejší pozici, jakoby bylo nejvíce světla - fotoaparát pak nenechá dopadnout světla tolik a film s citlivostí 600ASA nebude přeexponován.

Po otočení tímto kolečkem můžete zpět nasadit přední kryt (opatrně na hledáček a spoušť, rádi vypadávají), nandat film a začít fotit. Korekci světlosti můžete nadále používat, její funkce není tímto upgradem nijak omezena. Pokud budete se snímky stále nespokojeni, je možné kolečko otočit o něco méně - to už chce zkrátka vyzkoušet.

Žádné komentáře:

Okomentovat