středa 23. března 2011

Transport Polaroidové fotografie - "peeling"


Jednou z věcí, co mám na instantních fotografiích rád, je jejich kouzlo starobylosti. V dnešní době digitalizace a předokonalých snímků bez ducha je polaroidová fotka mým únikem ke kráse z nedokonalosti, nereálným a neskutečným barvám či zvláštním chemickým deformacím.

Dnešní článek by mohl zaujmout všechny, co mají rádi staré fotografie. Díky této metodě přenosu polaroidového snímku na papír získají vaše fotky ještě větší kouzlo a vizuálně silnější dojem, jako by byly vyfoceny v jiné době.

Pro přenos budeme potřebovat nádobu na vodu, do které se vejde polaroidová fotka, tvrdší papír, nůž, štětec a horkou vodu. Je asi více způsobů jak postupovat, ale všechny jsou v podstatě podobné. Já začínám tím, že si dám nejdříve vařit vodu, aby, než si připravím všechny ostatní věci, nebyla v bodu varu a trochu odstála.

Jestli máte vybranou fotografii, tak nejprve s pomocí nože musíme odlepit a odtrhnout bílý obal.

Potom musíme oddělit i zadní černou folii. Zůstane jen průhledná vrstva,

kterou vložíme do nádoby, kam budeme pomalu lít připravenou teplou vodu a snažit se pomocí tekoucí vody zbavit bílého povlaku, který zde zůstal po odlepení černé folie. Tak, že snímek leží čelem dolů a bílou vrstvou nahoru.

Až bude v nádobě dostatečné množství vody, necháme fotku asi 5minut smáčet, aby se uvolnila želatinová vrstva. Po 5 min. se pomocí štětečku budeme opatrně snažit zbavit zbylého bílého povlaku "jen co pude".

Vyndáme fotografii a přendáme jí do jiné nádoby nebo vyměníme vodu ve staré misce.

Nalijeme teplou, ale ne úplně horkou vodu, aby se v ní dalo pracovat rukama.

Pomocí prstů pomalu a opatrně uvolníme nejprve okraje snímku a pak i zbytek fotky, pokud je ještě někde přichycená k průhledné folii. Případně s pomocí štětečku.

Štětcem si trošku navlhčíme čtvrtku. "Já jsem použil bílou zadní stranu kalendáře. Je pevnější a při namočení se tolik nekroutí".

Nakonec opatrně vyndáme fotografii, která teď už jen lehce plave na plastové folii a necháme jí trochu okapat. "Snažte se vyndat snímek na plastové folii co nejméně pomačkaný. Usnadní vám to pozdější práci při srovnávání." Teď už jen stačí folii přiložit na papír tak, aby želatinová vrstva byla mezi folií a papírem a průhlednou folii pomalu sesunout.

Pak už jen pomocí folie či štětečku uhladíme snímek, "vytlačíme bublinky" a srovnáme nerovnosti. Poté nechte fotku uschnout.

Vyzkoušejte si techniku přenosu a pochlubte se nám svými staronovými fotografiemi, postřehy a nápady :)


Žádné komentáře:

Okomentovat