čtvrtek 7. dubna 2011

Polaroid 101 na výletě v Telči

Rozhodli jsme se trochu vyvenčit náš nový přírůstek do rodiny, a tak jsme ho vzali do jednoho z nejhezčích českých měst, do Telče. Podívejte se na fotky a přečtěte si, jak se fotí s téměř historickým Polaroidem 101...

"Stojednička" pochází z let 1964 - 1967 a je tak vlastně předchůdcem našeho minulého oblíbence, EE66 a jemu podobných. Je základním modelem tohoto typu, následovaly ještě řady 200, 300 a 400. Všechny používají filmy Type 100 (například stále vyráběné Fuji FP-100C) a stejný mechanismus, takže fotografii je nutno po sejmutí ručně vytáhnout.

Zrada je ale v tom, že nepoužívají klasické tužkové baterie, ale jakési speciální historické kousky. Nicméně jsme si s tím docela jednoduše poradili, o čemž se můžete přesvědčit v jednom z dalších článků.

Foťák může trochu připomínat i SX-70, nebo spíše klasické staré fotoaparáty. Jeho tělo je totiž skládací, a to "harmonikovým" systémem. Objektiv včetně této harmoniky, hledáčku a všeho potřebného ve složeném stavu zakrývá lehce sundatelný plastový obal. Ten otevřeme, tělo fotoaparátu vytáhneme, odklopíme hledáček s dálkoměrem a můžeme se dát do focení. Dálkoměr je vůbec další specialitkou tohoto foťáku. Pomocí malé páčky natahujeme "harmoniku", tím měníme ohniskovou vzdálenost objektivu a tedy ostříme. Jestli máme zaostřeno potom vidíme ve zvláštním hledáčku.

Tělo fotoaparátu je kovové a vypadá naprosto úžasně. Náš kousek je v extra zachovalém stavu, a tak upoutá pozornost prakticky každého, kdo ho uvidí. Jak je u Polaroidu zvykem, tvůrci se snažili udělat přístroj co nejvíce "user friendly" a v případě modelu 101 to dohnali až do extrému - na těle foťáku najdete čísla, která vám napovídají, v jakém pořadí máte při focení postupovat.

I když vypadá 101čka na první pohled složitě, na ovládání tak po pár minutách přijde opravdu každý. A co je nejdůležitější - okamžitě si ho zamiluje :-) Focení s Polaroidem 101 je zážitek, prostě taková radost, se kterou nebudete chtít přestat a bude vám těch 10 snímků na filmu připadat zatraceně málo. Se "stojedničkou" snad ani nejde o to, jestli je výsledná fotka nějak umělecky hodnotná nebo ne - jde o to, že jí fotíte!

Do Telče pak Polaroid 101 zapadnul úplně fantasticky. Vzhledem k tomu, že ještě nezačala turistická sezona, jsme byli s naším instantním kamarádem na náměstí prakticky sami, takže jsem si připadal, jako bych se vrátil v čase. A Telč je tak krásně fotogenická! Vypadala úžasně ve 15. století, kdy byla plná trhů, vypadala úžasně v 60. letech, kdy po ní jezdily staré Octavie a mezi nimi pobíhali fotografové se zcela novýma a naleštěnýma 101čkama.. a když máte štěstí, dostanete se do ní mimo sezónu a dokonce vstanete dříve než vietnamci stihnou rozložit svoje zboží, vypadá úžasně i dneska.
Vyrušila mě až malá skupinka Japonců, kteří nechápavě koukali na divnou kovovou krabičku v mých rukou, ze které jsem klidně vytahoval další a další fotky. V tu chvíli mi ale bylo jasné, že tohle rozhodně není můj poslední výlet s Polaroidem 101, stejně jako to, že mu rychle musíme sehnat sourozence :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat