pondělí 6. června 2011

Tip: Jak přendat film z kazety s vybitou baterií do kazety nové

Jestli se vám už taky někdy stalo, že jste se dostali k nějakému starému filmu, plni očekávání ho zandali do vašeho Polaroidu a zjistili, že se po zmáčknutí spouště vůbec nic nestalo, je tento článek právě pro vás. Pravděpodobně to totiž bylo vybitou baterií v kazetě. Tady je návod, jak použitelné snímky přendat do kazety nové.

Každá Polaroidová kazeta s filmem pro typ 600, Image/Spectra nebo SX-70 obsahuje zároveň baterii, která foťák pohání. Nemá žádnou úžasnou kapacitu ani výdrž, a tak se může stát, že je u expirovaného filmu zkrátka vybitá. Upřímně řečeno - většinou ve filmu dříve odejdou chemikálie než baterie, ale setkat se můžete s oběma případy. A hlavně - když už se vám dostane do rukou nějaký Time Zero film, i když víte, že je 20 let prošlý... za pokus to přece stojí!

Postup sám o sobě je jednoduchý, háček je ale v tom, že ho musíte celý provést v absolutní tmě, abyste film neosvítili. Připravte si prázdnou kazetu (vyzkoušejte si nejprve ve foťáku, jestli její baterie funguje) a snímky po jednom opatrně ze staré kazety vytáhněte směrem, kudy normálně vyfocené snímky lezou ven a dejte si je na hromádku. Dbejte přitom na to, abyste je měli všechny stejně otočeny a nevložili je potom obráceně. Snažte se snímky vysouvat za okraje, netlačte na ně a nevytahujte jich více najednou.

Až je budete mít venku, začněte je stejným způsobem opatrně zasouvat dovnitř nové kazety (nejprve stranou bez velkého bílého rámu). Kovový spodek kazety budete muset trochu přitlačit dolu, aby fotka vlezla dovnitř. Její přední konec musí zajet pod černý okraj kazety. První fotka jde poměrně ztuha, další by měly jít lépe. Pokračujte a zasuňte takto do kazety jednotlivě všechny snímky (na pořadí nezáleží). Jako poslední nezapomeňte vsunout i darkslide (stranou s malým "ocáskem" napřed, tak, aby zajel do vyříznutého okraje kazety), jinak by po zandání do fotoaparátu okamžitě první fotka vyjela ven a přišli byste o ni - takto foťák nejprve vysune darkslide a pak je připraven k focení na první snímek.

Doporučujeme ale film ihned do foťáku nezandavat - jelikož se fotky během ležení mimo kazetu pravděpodobně malinko zkroutily a ohnuly, je dobré nechat je nejprve v nové kazetě trochu sednout. Nejlepší metodou, jak to urychlit, je ulomit plastová dvířka staré kazety (takový malý dlouhý kousek černého plastu, který je přesně v místě, kudy fotka z kazety vylézá ven) a zezhora kazety ho našikmo vložit ještě nad darkslide, otočit s ním tak, aby zajel pod okraje kazety a tím tlačil snímky v ní směrem dolu. Je dobré nechat takto film alespoň týden ležet. Zmíněných plastových kousků můžete dát do kazety více, abyste si mohli být ještě jistější, že se film dobře srovná. Pokud tam nedáte žádný, film bude pravděpodobně fungovat i tak - hrozí ale nebezpečí, že po zmáčknutí spouště buďto nevyjede žádná fotka, anebo třeba vyjedou dvě najednou. Film zkrátka není v kazetě přesně na svém místě.

Zmíněný postup není nejjednodušší a chce trochu praxe. Nejlepší je vyzkoušet si ho na prázdných kazetách a již vyfocených snímcích, klidně třeba se zavřenýma očima, protože - pro jistotu ještě jednou - je nutné provést ho v absolutní tmě (až do bodu, kdy fotografie zakryjete darkslidem). Jeho výsledek je přitom dost nejistý - u takto starých filmů je velká pravděpodobnost, že chemie už dávno nefunguje, že je film vyteklý, anebo že mu v tom tímto postupem taky trochu pomůžete... nicméně si myslím, že je lepší alespoň to zkusit, než ho prostě vyhodit :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat