neděle 24. července 2011

Report: výstava "From Polaroid to (Im)Possible", Westlicht, Vídeň


Konečně jsme navštívili výstavu Polaroidů ve Vídni, o které jsme už několikrát psali. Slíbili jsme reportáž a tady je :-)

Promotat se autem Vídní až k fotogalerii Westlicht, zmoknout během prohlídky centra skrz naskrz, pochopit systém a vyplnit padesát parkovacích lístků, sníst metrovou pizzu a pak se vrhnout do Prateru... bylo zážitkem samo o sobě. Výstava to ale trumfla.


Westlicht je galerie věnující se fotografii a leží nedaleko centra. Hned vedle je proslulý obchůdek Leica Shop a po dobu výstavy ještě malý obchůdek s Polaroidy. Už jen to je super zážitek, prohlédnout si hromadu foťáků od nejstarších Swingerů až po Barbie edice oblíbených šestistovek.

Výstava samotná je pak o patro výše, společně s kavárnou a malým foto-knihkupectvím. Za studentské vstupné 4 eura se vám otevře velká místnost doslova naplněná fotkami rozdělenými do sekcí podle typu: klasický Polaroid formát, velkoformát, peelapart filmy a jako takový bonus výstava nejzajímavějších modelů Polaroidových foťáků.

Jak již bylo dopředu řečeno, na výstavě najdete fotky od slavných tvůrců jako je Helmut Newton, Andy Warhol, Ansel Adams a mnoha dalších, proložené fotkami autorů téměř neznámých, kteří spolupracují s Impossible Projectem. Najdete tu fotky prakticky ze všech typů Polaroid filmů - staré dobré TimeZero, historický RollPack ze Swingeru, všechny vývojové stupně filmů od Impossible Projectu... je zajímavé vedle sebe vidět fotky z klasického Polaroid 600 filmu z osmdesátých let a fotky z nové PX680. Impossible má ještě v obrazové kvalitě hodně co dohánět, ale zato dostaly fotky takový nový rozměr, nové kouzlo... osvícené okraje, zrno a další vady zkrátka mají něco do sebe (jak všichni Polaroiďáci i lomaři ostatně dávno vědí..).

Výběr fotek je skvělý, každý si snadno najde "tu svou". Vlastenci dokonce najdou i pár fotek z Prahy od Jana Hnízda, zastoupeni jsou i další čeští autoři. Když už jsme u Jana Hnízda - vystaven je dokonce slavný Polaroid, jeden ze sedmi kousků na světě, se kterým fotí. Docela jedinečná příležitost si tento obrovský přístroj prohlédnout z blízka!

Výstavu doplňují i vysvětlivky, data uvedení filmů i zajímavosti o nich a o vystavených foťácích. Naštěstí nejen německy, ale i v angličtině. Stejně tak většina prodávaných knih je v angličtině a za překvapivě příjemné ceny.

Abychom to nějak uzavřeli a zhodnotili - vybrané fotky jsou super, informace taky, u vystavených fotoaparátů jsme byli nadšeni jako v hračkářství. Jen těch fotek mohlo být více, z původních informací, že bude vystavena celá kolekce obsahující tisíce kousků, nakonec asi sešlo a vystaven je jen výběr, který projdete za hodinku nebo dvě. To ale vůbec nevadí, protože další dvě strávíte dole ve foto obchodech a už vám sotva vystačí čas na proběhnutí krásné Vídně a na vyprázdnění žaludku v divokém Prateru.

Takže vyrazit/vykašlat se na to? PolaroidLove říká ROZHODNĚ TAM JEĎTE! ;-)
A díky všem zúčastněným za super výlet!

Info o výstavě: www.westlicht.com
Kompletní fotogalerie: Facebook

Žádné komentáře:

Okomentovat