pondělí 29. srpna 2011

Tip: Jak zacházet s Polaroidem?

Proberme si v rychlosti základní ovládání a zacházení s Polaroidem. Ušetří vám to určitě množství času i nepodařených snímků. Stačí dodržet pár zásad a focení půjde jako po másle. Je to jednoduché!

Jak vybrat ten pravý Polaroid?
Na toto téma už vznikly článků desítky. Poprvé jsme se tomuto tématu věnovali tady na blogu, nicméně novější a vychytanější články jsme později sepsali například pro Temnokomorník nebo pro časopis FOTO. Podrobné manuály k jednotlivým typům fotoaparátů je pak možné stáhnout na této stránce.

Jak vybrat správný film?
Prvním krokem je samozřejmě volba správného filmu pro váš typ Polaroidu. Typů foťáků je hromada a orientace v nich nemusí být jednoduchá. Pomoci by vám měl následující přehled nejrozšířenějších typů.

Polaroid 600
(630, 635, 636, OneStep 600, 645, 620, SLR680, 660, 670AF, Impulse, InstantLab a další)
Vhodné filmy:
Impossible 600, Impossible PX600 (starší verze)

Polaroid Land Camera
(1000, 2000, 3000, Pronto!, Sonar OneStep, OneStep, SX-70 a další)
Vhodné filmy:
Impossible SX-70, Impossible PX100 (starší verze)
*Impossible 600

Polaroid Image/Spectra
(Image, Image 2, Image System, Spectra, Spectra System, Image 1200si a další)
Vhodné filmy:
Impossible IMAGE & SPECTRA, Impossible PZ680 (starší verze), Polaroid Image, Image SoftTone

Polaroid Type 100
(EE66, EE100, 101, 104, 330, 220, 420, 230 a další, středoformáty se speciální kazetou)
Vhodné filmy:
typ peel-apart Type 100 - Fujifilm FP-100C, FP-3000B a další (ze staršich pak Polaroid 669, 125i a mnoho dalších)

FujiFilm Instax a Instax Mini
(Instax Wide 300, 210, 100, Instax Mini 90, 7s, 8s, 25s, 50s, Instax Share)
Vhodné filmy:
pro Instax Wide, 210 a 100 pouze filmy Instax Wide, pro Instaxy Mini pak filmy Instax Mini

*Hvězdička znázorňuje, že je možno použít i tyto filmy, nicméně s jistým omezením, které se týká světelnosti. Jde o filmy s jinou citlivostí ASA a proto je nutno použít filtr, anebo posunout světlost expozice na světlejší nebo tmavší. Například lze použít po drobné úpravě film Impossible 600 v polaroidech typu SX-70 a využít vyšší světelnou citlivost filmu. Více se můžete dozvědět například zde:


Impossible Project filmy se neustále vyvíjí a tak doporučujeme sledovat, která verze je tou nejnovější. Na našem e-shopu je vždy viditelně označena.

Pokud používáte staré filmy FIRST FLUSH, PUSH, nebo COLOR PROTECTION, doporučujeme vyvarovat se dlouhému skladování (tři až čtyři roky starý Impossible film již může být zcela nepoužitelný). Přečtěte si tento článek, který vám pomůže i ze starých filmů dostat maximum.

Každý Impossible materiál má svoje typické charakteristické rysy a chová se maličko jinak, proto se nebojte s fotoaparátem trošku experimentovat!

Jak na focení s Polaroidem a filmy Impossible Project?
Focení Polaroidem je velmi jednoduché, přesto je dobré - hlavně u filmů Impossible, kterých se tento návod týká - dodržovat určité zásady, díky kterým můžete udělat fotky, se nimiž budete skutečně spokojeni. Tady je krátký návod, jak správně postupovat.


1. Vyberte si ten správný film pro váš Polaroid podle přehledu výše.

2. Film skladujte v originální zavřené krabičce, v suchu a v pokojové teplotě nebo ještě lépe v lednici. Z lednice film vyndejte hodinu před použitím, ochlazený by se nemusel vybarvit správně.

3. Zasuňte celou kazetu s filmem do fotoaparátu, zavřete ho a nechte vyjet DarkSlide.

4. Posuvníkem na přední části fotoaparátu nastavte světelnost podle možství světla (většinou doporučujeme ponechat uprostřed, pokud fotíte za slunce či silnějšího světla, rozhodně posuvník posuňte trochu na tmavší). Výslednou fotografii ovlivňuje mnoho faktorů - teplota a množství světla i teplota prostředí. Nejlepšího podání barev dosáhnete za silného denního světla. 

5. Nastavte si skrze hledáček kompozici (případně manuálně zaostřete), stiskněte spoušť a držte ji, dokud fotografie nevyjede z těla fotoaparátu ven. Většina Polaroidů disponuje vestavěným bleskem, který se dá vypnout. Například nejpoužívanější řada 600 má dvě spouště ihned pod sebou - horní fotí s bleskem, spodní bez blesku. 

6.  Nejnovější filmy Impossible už není po vyjetí z foťáku nutné chránit před světlem. Přesto, pokud je slunečno a horko, to doporučujeme. U černobílého filmu je lepší fotografie zakrýt, snímek je pak kontrastnější. Pokud se však rozhodnete u černobílé fotky pozorovat rychlý proces vyvíjení, fotce to nijak zvlášť neuškodí (zejména pokud není na silném světle). Je to rozhodně podívaná!

7. Černobílou fotografii nechte zakrytou alespoň dvě až tři minuty. Fotografie je dobré nechat vyvolat v pokojové teplotě - pokud fotíte venku a teplota je nižší, doporučujeme fotku schovat do kapsy nebo jiným způsobem zahřát. Teplota, při které se fotografie vyvolává, ovlivňuje do jisté míry barevnost snímku (při vysoké teplotě se zabarvuje do červena a oranžova, v zimě do modra). 

8. Dejte snímku dostatek času, aby se pořádně vybarvil - u různých filmů trvá různě dlouho, než se chemie ustálí a fotky přestanou "pracovat". Barevné filmy se běžně vybarvují zhruba 30 minut, černobílé 2-5 minut. Záleží ale na teplotě - čím tepleji, tím rychleji se fotka vyvolá. Fotka se pak může trošku měnit ještě několik hodin. Na teplotě závisí i výsledné barevné podání (čím tepleji, tím teplejší barvy snímku a naopak). Nejlepších výsledků dosáhnete při pokojové teplotě. 

9. Hotové fotografie skladujte v suchu. Vlhkost především černobílým filmům pořád úplně neprospívá. V tomto případě však černobílé Impossible filmy udělaly veliký skok, hnědnou již velice málo. Pro starší filmy oporučujeme pro vysušení používat DryAge Kit. Fotografie je dobré skladovat ve svislé poloze, ať už v albu nebo třeba nalepené na nástěnce nebo na stěně. Doporučujeme pročíst si tento článek.

10. V případě, že fotografie nevychází jak by měly, otevřete dvířka na film a zkontrolujte, zda na dvou kovových válcích, skrze které fotografie vyjíždí ven, nejsou zbytky chemie. Pokud ano, očistěte je mokrým hadříkem. Důležitou roli hraje i správné nastavení tmavé a světlé pomocí posuvníku na přední straně polaroidu. Pokud problémy přetrvají, zkuste jinou kazetu s filmem nebo nás kontaktujte.

11. Pokud potřebujete rozfocenou kazetu s filmem přendat do jiného fotoaparátu anebo ji vyndat a využít ve vašem fotoaparátu jinou, přestože vám ještě několik snímků zbývá, použijte DarkSlide a zasuňte ho otevřenými dvířky nad horní fotku z kazety. Pak můžete kazetu z fotoaparátu opatrně vysunout. Vyvarujte se ale dlouhému skladování takto vyndaných filmů, aby nedošlo k jejich osvětlení. Při zasunutí nového filmu se vždy vynuluje počítadlo zbývajících snímků.Jak na focení s peel-apart Polaroidy?
Pokud používáte klasické Polaroidy na filmy Type 100, doporučujeme prostudovat si návod k vašemu konkrétnímu typu (všechny návody najdete zde).

Obecně je dobré dodržet tyto zásady: nastavte si fotoaparát na správnou citlivost filmů (většina má volbu mezi 75 a 3000ASA, nastavte tedy hodnotu, která je blíže a zbytek dolaďte kolečkem na světlejší nebo tmavší expozici), film po vytažení držte v teple a suchu, rozlepte po čase napsaném na krabičce (většinou cca 2-3 minuty). Nezapomeňte před focením pečlivě zaostřit (většina peel-apart Polaroidů má dálkoměr a manuální ostření).Baterie, které většina z těchto fotoaparátů používá, se většinou již nedají sehnat. Nahradit se dají baterií CR123A z našeho e-shopu. Měly by ve fotoaparátu vydržet cca 1 rok.

Jak na focení s Instaxem?
Zacházení s Instaxem Wide i Mini je tak jednoduché, že postačí pouhých pár vět. Založte do fotoaparátu kazetu s filmem (žlutou čárkou na kazetě ke žluté čárce na fotoaparátu). Zapněte přístroj a zmáčkněte spoušť - vyjede darkslide a na počítadle se objeví číslo 10. Jakmile se rozsvítí zelená dioda, fotoaparát je připraven k focení.

Všechny jmenované Instaxy mají fix-focus, není tedy třeba ostřit. Některé typy (Wide, 50s a další) mají přepínaní mezi dvěmi vzdálenostmi (0.9-3m, 3m-nekonečno), proto si při focení dejte pozor, na jakou vzdálenost máte fix-focus nastaven. Některé Instaxy mají možnost vypnout a zapnout blesk, anebo použít automatiku, některé mají pak volitelnou sílu blesku a expoziční čas pomocí piktogramů (sluníčko, mrak, umělé osvětlení).

Jakmile zmáčknete spoušť, fotografie vyjede z fotoaparátu a není třeba s ní nijak manipulovat. Vyvarujte se vlhkosti, přímému slunci a extrémním teplotám - jinak je to v zásadě jedno a fotka se během tří minut vybarví.

Kde najdu další tipy?

To je vše. Samozřejmě by mohl následovat dlouhý výčet tipů a triků, co se dá s Polaroidy dělat, protože správným a učebnicovým zacházením focení jenom začíná. Pak se otevírá místo pro vaši fantazii a zručnost.

Pomoci by vám mohla hromada tipů, které jsme na blogu napsali, proto neváhejte a prolistujte ho až na úplný začátek a vyzkoušejte si, co ve vašem Polaroidu je ;-)

Pokud vás zajímá, co dále se dá s Polaroidem dělat a jak, můžeme doporučit tyto články:

- Jak správně uskladnit vaše fotografie?
- Jak přendat fotky z vybité kazety do nové?
- Transport Polaroidové fotografie, peeling
- Odhalte s námi tajemství dvojexpozice!
- Návod: Polaroidová dírková komora

Mnoho dalších tipů najdete v časopisech Temnokomorník a FOTO, jejichž jedno číslo bylo na instantní fotografii zaměřeno. Oba můžete koupit na našem e-shopu. Zároveň doporučujeme blog na stránkách Impossible Project a tipy, které píše Dr. Love.

Rozhodně doporučujeme také stránku Instant Addicts, která je plná videotutoriálů, co všechno se dá s Polaroidama dělat.

Dále spolupracujeme s AFOP (Ateliér fotografické praxe), pro něž jsme napsali šestidílný seriál o focení Polaroidem. Ten najdete na jejich blogu:

http://afop.cz/2013/09/instantni-manie-znovu-na-startu/
http://afop.cz/2013/09/instax-nebo-polaroid/
http://afop.cz/2013/09/integralni-filmy-typy/
http://afop.cz/2013/09/peel-apart/

TIP: Manuály k jednotlivým typům fotoaparátů je možné stáhnout na této stránce.

35 komentářů:

 1. Dobrý den,

  jsem roidový nováček, koupila jsem 600 OneStep + dvě kazety (sice prošlé, ale po zasunutí dovnitř vyjel úvodní papír). Pak jsem exponvala, zacrčelo v tom a nic se už nedělo a ani teď se nic nekoná. Nevěděla jsem, že mám spoušť držet delší dobu, je možné , že se tam ten exponovaný paír seknul? Nevím co si s tím mám počít. Díky za radu Eva

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj,
  pravděpodobně bude chyba ve filmu, občas se to u starších balení stává. Pomoct může tento postup: http://vimeo.com/20920591
  Michal

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den,

  koupila sem si polaroid image 2, chtěla jsem se zeptat zda-li se dá do něj koupit baterka nebo na jaké bázi vůbec funguje. Jestli se do něho vložím film a on začne svítit a fungovat. Děkuji za radu.

  OdpovědětVymazat
 4. Dobrý den
  Koupil jsem si 635Cl Supercolor a chystám se nafotit první film. Někde jsem četl že některé foťáky mají 2 spouště, jednu pro foceni s a druhou pro focení bez blesku. Přijde mi že zrovna tento model má 2. Můžete mi poradit, která je která?

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj
  spouště jsou na sobě, když zmáčkneš jakože obě, fotoaparát použije blesk, když zmáčkneš jen tu jednu spodní, uděláš fotografii bez blesku (to doporučuji jen venku za dobrých světelných podmínek) Můžeš si to zkusit s prázdnou kazetou ;)

  OdpovědětVymazat
 6. Dobrý den, jsem polaroidový začátečník a nedávno jsem si zakoupila Polaroid 636 close up+ film. A chtěla jsem se zeptat jak pracovat se zbytkem filmu jestli že jsem již něco vyfotila. Mám film vyjmout nebo ho nechat ve foťáku?
  A taky mě trochu vyděsilo že z 8 snímků se mi vyvedli jen 3, na zbytku mám jen žluté pozadí. Děkuju

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nejlepší je po rozbalení uchovávat film v kameře, to říká i výrobce, ale ne rok :)
   -jestli je snímek úplně světlí bez jakkoli kresby? byl nejspíše osvícen

   Vymazat
 7. Potřebovala bych filmy do polaroidu 600 extreme..
  Máme v pátek svatbu, takže by to bylo super;)

  OdpovědětVymazat
 8. Ahoj,
  dá se nějak bez kazety zjistit jestli je polaroid funkční?
  diky

  OdpovědětVymazat
 9. lepší je nás kontaktovat přes MAIL nebo na FB do zpráv ;)

  PolaroidLoveTeam@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 10. Ahoj, jsem milovník foťáčků a tak mě napadlo, že bych zkusila právě nějaký Polaroid.. Jaký byste mohl doporučit nejlépe z vlastní zkušenosti? Děkuji za odpověď.

  OdpovědětVymazat
 11. Ahoj,
  nejzajimavejsi volbou je vzdycky SX-70, ale pro polaroidove zacatky bohate staci jakykoli z rady 600. Ty se lisi spise designem nez po technicke strance, takze vybirej spise podle toho :) Takova nejlepsi z nich je 660/670AF, ty maji automaticke ostreni a vypadaji skvele.

  OdpovědětVymazat
 12. Přátelé mám jeden dotaz. K čemu je otočný knoflík na Land Camera 2000 na druhé straně od spouště? Je to na dobu expozice? Díky Jirka

  OdpovědětVymazat
 13. Rád bych si koupil film, ale mám obavy že se při přepravě vlivem nízké venkovní teploty poškodí. je takové riziko?

  OdpovědětVymazat
 14. Prosím pište na mail PolaroidLoveTeam@gmail.com nebo no zpráv na fb ..tam se to lépe sleduje ;)

  OdpovědětVymazat
 15. Ahoj, nevíte, kde mohu sehnat kazetu do Polaroidu 1000? Předem díky za info. :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U nás :)
   typ materiálu pro Polaroid LC 1000 je (sx-70)
   http://polaroidlove.cz/shop/index.php?main_page=index&cPath=1_5&sort=20a&page=2

   Vymazat
 16. ahoj, poprosím vás o pomoc. Při focení polaroidem mi kromě mého vyfoceného snímku vyjeli i všechny ostatní filmy, nevíte čím to může být způsobené?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ahoj
   bude nejspíše něco s motorem ..zkus tam dát prázdnou kazetu a jestli to stále poběží tak je to ono. Můžeme se ti na to kouknout u nás v Polagraphu.

   ps: příště piš raději do zpráv na FB nebo do našeho mailu ;) Lépe se to tam sleduje ;)

   Vymazat
 17. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 18. ahoj, dostala som polaroid image system :) chcem sa spytat aky film a kde by som ho mohla zohnat? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ahoj
   ahoj u nás :)
   patří tam tento typ ;)
   http://polaroidlove.cz/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=1_5&products_id=65

   Vymazat
 19. Ahoj, koupila jsem si starší polaroid 600 extreme. A bohužel nevím kde sehnat papíry a jakého tipu. Poradíte mi prosím? Předem děkuju.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj
   můžeš u nás v galerii na Žižkově nebo eshop
   http://polaroidlove.cz/shop/index.php?main_page=index&cPath=1_5

   ;)

   Vymazat
 20. Prosím pište na mail info@PolaroidLovel.cz nebo no zpráv na fb ..tam se to lépe sleduje ;)

  OdpovědětVymazat
 21. Mám nový polaroid - instax mini 8, dá se sním fotit bez blesku? Děkuju

  OdpovědětVymazat
 22. Mám nový polaroid - instax mini 8, dá se sním fotit bez blesku? Děkuju

  OdpovědětVymazat
 23. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 24. Zdravím, právě jsem dostal k narozeninám Polaroid 600 OneStep, bohužel zatím bez kazety s fotkami. Ale už teď mě zajímá, jak funguje blesk. Lze ho nějak ovládat nebo je stále aktivní? Díky za odpověď.

  OdpovědětVymazat
 25. Ahoj,koupil jsem k Vánocům polaroid 636 CL + filmy...po zasunuti filmu nic nesviti,nevyjel snimek,proste vubec nic :-( poradite mi prosim co mam delat?
  Dekuji mnohokrat!!! A krasne Vanoce vsem :-)

  OdpovědětVymazat
 26. Dobrý den, koupila jsem polaroid 636 close up a bohuzel zatim vsechny porizene snimky vysly docela neostre a relativne sede(jedno, jestli prepnu na foceni na dalku nebo nablizko a ztmavim ci zesvetlim)- delam nekde chybu? Predem dekuji za radu a preji pekny den, m.

  OdpovědětVymazat