neděle 27. dubna 2014

Focení s Bennem Murhaayou: Polaroid 4x5 a další


Zastesklo se nám po focení jen tak pro radost, na nějž bylo poslední dobou tak strašně málo času, a tak jsme se domluvili s Bennem, dnes už profláknutým pražským fotografem a experimentátorem, jedno odpoledne na to skočili. Benn o tom pak napsal krátký článek. Čtěte!

Jednu teplou březnovou středu jsme se sešli s klukama z PolaroidLove v ateliéru připojenému k jejich pražskému obchůdku Polagraph. Jedním z hlavních cílů bylo vyzkoušet velkoformátové instantní filmy. Druhým pak bylo si zkrátka užít odpoledne a nacvakat při tom spousty fotek. 


Řekněme, že alespoň ta druhá část vyšla na výbornou. Na focení jsem pozval svojí drahou kamarádku a modelku Míšu, zatímco kluci pozvali svojí kamarádku Lili. S Míšou se už nějaký pátek známe a je tak připravená na všelijaké moje nápady. Pro tentokrát jsem chtěl vyzkoušet barvy na tělo a modelovat tak linii jejích ramenou a krku, s tím, že budu fotit hlavně portréty. Míša má přes 185 cm a s vysokými podpatky měla dobře přes dva metry a hravě tak převyšovala všechny kolem. Droboučká Lily působila vedle ní ještě titěrněji.

Byl jsem celý nedočkavý vyzkoušet velkoformátové polaroidy 4x5 palců. Už nějaký rok a kus fotím na velkoformát a fotky, které dokáže vytvořit, často berou dech. Instantní filmy se svojí estetikou tomu dokáží dodat další kouzlo. Chvíli jsme bojovali se speciálními zády. Filmy se do nich dávají po jednom a není to úplně na pohotové focení. Normální focení velkoformátem vedle toho vypadá jako cvakání od boku. Jak už to dnes s materiály od firmy Polaroid bývá, i tento byl prošlý. Snad skoro 8 let... radši se nedívat a jen doufat.

První snímky nedopadly moc dobře. Chemie neměla moc tendenci se rozprostřít po celé ploše filmu, a tak na fotkách často byly jen fragmenty. V jednom případě to ovšem bylo spíše k dobru věci.Zatímco jsem bojoval s polaroidovými zády, čistil válce a zkoumal, proč se neroztírá chemie (někdy se nerozetřela vůbec), kluci nelenili a s jejich Polaroidem 600SE a automaty na integrální film taky fotili opřekot. Volné plochy v dosahu se pomalu plnily schnoucími snímky. Já jsem po chvíli vzdal boj s těmti polaroidovými zády a vyfotil několik snímků na tradiční film formátu 9x12/4x5“, na instantní FujiFilm FP100C s Mamiyou RB67 a sem tam i na klasický 35 mm film. Materiálem se rozhodně nešetřilo.Celé focení mělo tak trochu jiný rytmus než by třeba většina lidí byla zvyklá. Zaostřování pomocí matnice nebo dálkoměru, manuální nastavování clony a času, natahování závěrky, čekání na vyvolání filmu... zdaleka ne tak uspěchané, ale výsledky jsou, troufám si říci, o to lepší. Však posuďte sami :-)

Foto a text: Benn Murhaaya / www.murhaaya.com

TIP: Přispějte na vznik nového 4x5 Polaroid filmu - kampaň na Kickstarteru se chýlí ke konci. Více zde: https://www.kickstarter.com/projects/bobcrowley/new55-film?ref=card

Žádné komentáře:

Okomentovat