pátek 17. října 2014

PolaroidLoveMINITour: Bratislava #1


První zastávkou naší "tour po stopách Polaroidu", jež jsme začátkem října realizovali díky spolupráci s MINI, byla Bratislava. Slovenská metropole možná na první pohled nepůsobí jako město nějak související s historií amerického Polaroidu... avšak žije v ní jeden člověk, který se to pokouší změnit.

Marián je nadšenec jak má být. Svojí SX70ku má v tašce prakticky nonstop a v Bratislavě dělá něco podobného, co my tady v Praze - o focení s Polaroidem píše, staré Polaroidy renovuje, pořádá workshopy a samozřejmě především fotí. Ale co je nejdůležitější - spolu se svým vídeňským kamarádem Marcem založil stránku InstantAddicts, která se rychla stala nejzajímavější platformou, kde zjistit jak s Polaroidy pracovat a co s nimi všechno dělat. O tom, co všechno kluci z InstantAddicts umí, se dozvíte v Bratislavě #2 - předtím pro vás totiž máme hromadu tipů, jak si návštěvu Bratislavy s Polaroidem v kapse perfektně užít!

Ideální je začít ranním kafem v některé z místních kaváren, jež se směle rovnají těm pražským (a proslulým brněnským, což zní fakt divně!). My jsme začali ve stylovém Káva.Baru, kde jsme se s naším bratislavským průvodcem Mariánem nad kávou setkali. V příjemném prostředí útulné kavárny s velkou prosklenou výlohou s docela pěkným výhledem jsme plánovali další "postup". Pokud snídáte tak pozdě jako my, rozhodně zkuste hummus! ;) Za zmínku stojí rozhodně i další kavárny, například profláknutá ale krásná U Kubištů, anebo Urban House a jeho fantastický prostor plný knih, starého nábytku, krásných nápisů (skoro jak od naší Karolíny!) a zkrátka perfektní atmosféry.Kouzlo Bratislavy ale skvěle nasajete i jinak, než skrze okno kavárny - a to i pokud k tomu kávu potřebujete. Po městě jsme neustále potkávali "vozíky", kde jste si mohli výborné "take away cappuccino" kdykoliv pořídit. Co se architektury týče, jistě vás nepřekvapí, že byla i Bratislava poznamenána lety socialismu - ať už v dobrém nebo ve zlém. Historické centrum tím hodně utrpělo, kolem něj ale nevyrostly pouze sídliště, ale například i geniální Námestie slobody (dříve Gottwaldovo). Pokud máte achitekturu 50. let rádi, budete se zde cítit jako doma. Náměstí je totiž doslova obklopené monumentálními stavbami ministerstev, ze kterých přímo sálá atmosféra Orwellovy knížky 1984. Silný zážitek! Okolí vyschlé fontány Družba slouží jako vyhlášený "party-spot", na němž je živo každý večer. Za rohem pak číhá "pyramida" Slovenského rozhlasu, legendární úlet (v pozitivním slova smyslu) normalizační architektury. 


Abychom se nicméně vrátili k fotografii, i v Bratislavě působí množství malých a nezávislých galerií, jež úspěšně konkurují velké SNG. I ta se fotce věnuje, i když spíše okrajově - a stojí tedy za návštěvu především díky malému knihkupectví v přízemí, které nabízí fotografických publikací naopak hromadu. Narazili jsme na mnoho pokladů - například na Gabriela Fragnera a Annu Gutovou (jejichž polaroidový projekt si jistě pamatujete!).

V galerii SEDF mezitím až do 2. listopadu vystavuje Antonín Kratochvíl, jehož byste rozhodně neměli minout. Cestou doporučujeme mega-zmrzlinu ve starém vnitrobloku, kde je pečlivě schovaná skvělá cukrárna KOUN, jejíž roztomilý interiér je mimochodem oblepený fotkami z Instaxu.


Ideálním místem kde den zakončit je KC Dunaj. Bývalý kulturák je dalším příkladem socialistické architektury, která má svoje kouzlo. Stavba v posledních pár letech geniálně ožila díky sdružení, které se rozhodlo jí opět navrátit funkci kulturního domu. Funguje tu galerie, malinký designshop, bývají tu koncerty (v prosinci se chystá třeba Vladimir 518) a především je tu hezký a veliký bar s ještě větší terasou. Totální idylka! 


S Mariánem jsme tedy prolezli v podstatě celé město, z Dunaje jsme ještě vyšplhali na památník Slavín a pak se vydali do Vídně, která je z Bratislavy co by kamenem dohodil. Bratislava nás ale skutečně nadchla - a věřte, že nejen díky městu samotnému, ale také díky Mariánově vyprávění o tom, jak do tohoto města díky němu Polaroidy postupně "prosakují". 

Těšte se tedy na další článek a rozhovor s klukama z InstantAddicts!
Sledujte galerii fotek na našem Facebooku.

Žádné komentáře:

Okomentovat