úterý 21. října 2014

PolaroidLoveMINITour: Bratislava #2, rozhovor / Instant Addicts


V dalším pokračování článků z naší PolaroidLoveMINITour se ještě jednou vrátíme k Bratislavě, naší první zastávce na této cestě "po stopách Polaroidu". Tam totiž působí Marián, polaroidový nadšenec, jež nás po městě provázel. Je tím největším slovenským polaroidistou - a hlavně tím, kdo stojí za projektem Instant Addicts, který rozhodně stojí za zmínku. Proto jsme s ním pro vás udělali rozhovor.

A co je vlastně Instant Addicts? Stránka a komunita, která vznikla za podobným účelem jako kdysi PolaroidLove - ukázat zájemcům, jak se s instantní fotografií pracuje a co se s ní dá dělat. Členů bylo hodně, úspěchů také, ale nakonec u projektu zůstali jen ti nejvěrnější - Marián a Marco.

Společně fotíte, píšete články a návody, představujete další fotografy... co pro vás tedy vlastně bylo motivací dát dohromady skupinu nadšenců do Polaroidu kolem stránky Instant Addicts?
Všetko to začalo tým, keď som dostal nápad urobiť niečo ako wikipédiu, len pre instantný film a všetko čo s ním súviselo. Nič také som totiž na internete nenašiel. Jedna stránka má síce databázu všetkých filmov, druhá fotoaparátov a návody ako fotí, používať filmy či fotoaparáty alebo napríklad  druhy kreatívnych technik sú doslova rozosiate po celom internete a človek strávi hodiny ich hľadaním. Išlo o to aby bolo všetko na jednom mieste a to tak aby človek ktorý niečo hľadá všetko našiel na jednej stránke.


Jako IA se vám podařilo dostat skutečně blízko k Impossible, díky čemuž jste dostali možnost fotit na spoustu zcela nových materiálů dříve než kdokoliv jiný. To musí být pro zaryté fanoušky Polaroidu super zážitek, ne? :)
No, dostali blízko, ale hej, asi sa to tak dá s istou mierou rezervovanosti nazvať. Išlo hlavne o to, že v IA boli a sú ľudia, ktorí sa navzájom dobre poznali, fotili na instantný film a dali sa vlastne dokopy okolo Sáry, vtedajšej manažérky Impossible Project Space vo Viedni. Tým pádom sme mali ľahšiu cestu osloviť Impossible Project a nadviazať spoluprácu a testovať ich nové filmy a produkty.

Jak to probíhalo, jak jste plánovali na čem třeba barevný film na 8x10 palců otestujete?
Keď vyšiel nový farebný film 8x10 bolo to úplné šialenstvo. Išlo totiž o to, že ich počet bol striktne limitovaný pre celý svet. Ako náhle sa spustil predaj, všetci sedeli za počítačom a objednávali. Podarilo sa nám „ukoristiť“ pár balení a s pokojom v duši  sme mali čo testovať. Fotka s bravčovým srdcom a farebnými injekčnými striekačkami na ktorú asi narážaš vznikla úplnou náhodou. Marco pomáhal fotiť vnútornosti pre projekt jeho kamaráta a keďže bravčové srdce sa najviac podobá ľudskému, napadlo nám ho využiť ako symboliku a ukázať, že sme „srdciari“ a myslíme to vážne. Na otestovanie farebných možností filmu sme zvolili injekčné striekačky naplnené rôznymi farbami a napichali ich do srdca. Marco si potom pofotil jeho polonahé modelky a bolo vymaľované :) Et voila!Právě tento materiál je asi naprostým vrcholem, jaký Impossible zatím vyvinul. Jak se s ním pracuje a jaké to vůbec je, fotit na velkoformátový Polaroid?
Veľký formát je,  ešte aj v spojení s instantným materiálom, taká vysoká škola. Treba mať statív, samotný fotoaparát, objektív, ak fotíme vo vnútri tak aj  svetlá, a hlavne procesor, ktorý vyvoláva fotky a čo ja viem čo ešte všetko... Film je len takou čerešničkou na vrchu toho celého vybavenia a driny pri rozkladaní a skladaní. Výsledná fotografia však stojí za to a má nezameniteľnú atmosféru a look. Vykreslovacie a farebné schopnosti farebného filmu nás prekvapili, v dobrom, a pravdupovediac sme čakali od prototypu niečo horšie. Našťastie odborník na veľký formát je tu Marco, robiť mu asistenta  tiež nie je žiadna sranda... A platí tu samozrejme to, že čím väčší chlapci, tým väčšie hračky.

Jste z Vídně a z Bratislavy, ze dvou metropolí, jež leží v bezprostřední blízkosti. Je běžné, že u vás vznikají podobné věci takto mezi dvěma městy? Jsou si ta města blízká?
Sme ževraj dve najbližšie hlavné mestá na svete, tak by sa aj patrilo. Ľudia z Viedne často chodia sem do Bratislavy a kydajú na to ako to je vo Viedni celé nanič s kultúrou a všetko je drahé a samozrejme ľudia z Bratislavy chodia do Viedne a hovoria to isté Viedenčanom o Bratislave. Obaja ale glorifikujú mesto toho druhého. Takže si myslím, že sa to nejako vyrovnáva. Medzi mestami funguje veľmi dobré a rýchle vlakové spojenie a to nám všetko dosť uľahčuje a vďaka tomu  veľa ľudí „pendluje“ za kultúrou tam a späť.

Žijí tato dvě města klasickou fotografií a Polaroidem? Vídeň byla jakýmsi domovem Impossible, ale Project Space tam byl zavřen, jakoby se centrum dění přesunulo úplně jinam.
Áno, Project Space bol zatvorený, ale z dôvodu aby sa stal súčasťou niečoho väčšieho a na vyššej úrovni. Ide o nový obchod pod názvom Supersense, ktorý patrí záchrancovi instantného filmu a spoluzakladateľovi Impossible Projectu Florianovi „Docovi“ Kapschovi. Do Supersense natlačil všetko analógové a ručne robené čo sa len dalo. Vznikol tak unikátny priestor, v ktorom si môžete nahrať vlastnú vinylovú platňu, kúpiť instantné filmy a fotoaparáty, nechať si urobiť portrét na 8x10 film alebo aj na najväčší film o veľkosti 20x24 inch, čo je svetový unikát! Súčasťou obchodu je aj kaviareň, je to proste multifunkčný priestor ako žiadny iný! V Bratislave fungujem zasa ja a môj Instant Shop.

V poslední době plánujete trošku změnit celý koncept Instant Addicts. Proč?
IA mal hlavne viac ako rok prestávku spôsobenú pracovnou a študentskou vyťaženosťou, hlavne však mojou a Marcovou. Skočili sme do toho po hlave a poriadne sme si ju aj udreli. Po roku pauzy a pomalého vymýšľania a plánovania sme pripravení stránku spustiť znova a tentoraz máme na našich hlavách už prilby a hlavne veľa skúseností. Úprimne som čakal, že nás niekto okopíruje a vykašleme sa na to úplne, ale nestalo sa tak a ideme ďalej. Zmenený koncept je výsledkom skúseností a reakcií čitateľov. Jednoducho sme sa prispôsobili...

Na jaké novinky se na vašich stránkách tedy můžeme těšit? :-)
So zmenou konceptu príde nový look a iný prístup k spracovaniu stránky a jej obsahu a kategórií. Ten základný sa však nemení, chceme aby človek, ktorý nevie o instantnej fotografii nič alebo veľmi málo, prišiel na našu stránku a odišiel odtiaľ s informáciami, radami, tipmi a trikmi, ktoré mu pomôžu a uľahčia fotenie a neposlednom rade otvoria nové obzory. Budeme aj naďalej dávať priestor fotografom na predstavenie ich tvorby, nakoľko oni sú práve tí, pre ktorých a vďaka ktorým to robíme. Budeme prinášať recenzie a úzko spolupracovať s Impossible Projectom a informovať o novinkách na trhu a iných udalostiach súvisiacich s instantnou fotografiou. Bude toho samozrejme viac, ale nechcem to všetko vykecať!

Z Bratislavy jsme, stále za Mariánova doprovodu, vyrazili do Vídně, která byla 
pola-zážitky totálně napěchovaná. 

Uvidíte příště! :-)

Sledujte galerii fotek na našem Facebooku.Žádné komentáře:

Okomentovat