středa 29. října 2014

PolaroidLoveMINITour: Vídeň #1


Druhou zastávkou našeho výletu "po stopách Polaroidu", ve kterém jsme za podpory MINI Česká republika projeli několik evropských měst spojených s Polaroidem a klasickou fotkou, byla Vídeň. Z Bratislavy, kde jsme tour začali, to bylo kousíček - a tak nás opět doprovodil Marián.

Bratislava a Vídeň jsou skutečně dvě nejblíže položené metropole na světě. Což je naprosto skvělá věc a otevírá to místním hromadu možností. Marián mezi těmito dvěma městy cestuje pravidelně, a díky tomu se taky mohl spojit s vídeňákem Marcem a založit Instant Addicts, o kterých jsme psali v minulém článku.


Do Vídně jsme dorazili navečer, a tak začneme tento článek poněkud odzadu - tedy tipem na perfektní bar vedený "vídeňskými poláky" pod jménem Tachles. V jeho přítmí si všimněte především polských filmových a divadelních plakátů vylepených po zdech. Polsko je kvalitními plakáty proslavené a v tomto baru, který je takovou malou oázou pro všechny filmové fanoušky, najdete mnoho slavných kousků. A přímo nad nimi můžete sledovat projekci filmu ze 16mm promítačky. Poslední, co baru chybí, by mohla být stěna polaroidových fotek slavných Polských herců, ale tento úkol zatím zřejmě čeká na kluky a holky ze Supersense - do kterého jsme se vydali hned druhý den ráno.


Supersense je modlou všech polaroidových obchůdků jako je Polagraph. Je to obrovský a krásný prostor ve krásném secesním domě, s vysokými stropy, původní dřevěnou podlahou... a zbožím, nad kterým se vám zatají dech. A - jak jistě tušíte - kdo jiný by mohl takový prostor provozovat, než sám Florian Kaps, zakladatel Impossible a hlavní postava "znovuzrození" Polaroidu! O něm a o jeho novém projektu vám řekneme úplně všechno, ale budeme vám ještě chvíli napínat - počkejte si na příští článek, Vídeň #2 ;-)

Nechceme totiž aby to vypadalo, že je Vídeň pouze a jenom o Supersense. Na své si v ní samozřejmě přijdou všichni milovníci umění, ale pokud jde o fotografii, je Vídeň zajímavější než by se mohlo zdát. Polaroidisti by měli, tak jako my, zamířit především do Westlichtu. Je to proslulá fotografická galerie, jež hostila desítky významných autorů - a mimo jiné také výstavu fotografické sbírky firmy Polaroid, o níž se kdysi staral Jan Hnízdo. Výstava už je sice pryč, ale zato ve Westlichtu zůstala hromada pola-knížek a geniální program výstav, které vždy stojí za vidění. Ve Westlichtu nemůžete udělat chybu. Cestou tam poskočí srdce každého fotografa, protože nemůžete jít jinudy, než právě Westbahnstraße, ulicí plnou fotografických obchodů - a především ulicí, ve které sídlí Leica Shop. Takovou sbírku legendárních Leic jste nikdy neviděli. Vsaďte se, že než z obchodu vyjdete, obrátíte peněženku naruby!

Abychom se však vrátili k umění, rozhodně vyražte ještě na jednu destinaci - do muzea současného umění MUMOK. Futuristická stavba uprostřed muzejní čtvrti hostí výběr toho nejlepšího z moderního umění a je zajímavá také díky knihkupectví a designshopu. A přímo naproti ní stojí slavná fotobudka, jakou máme ve Světozoru. Je asi celkem povinnost se při návštěvě Vídně ve fotoautomatu zastavit, tak ať víte, kde ho hledat ;-)


Zmínili jsme knihkupectví v MUMOKu, ale pokud hledáte vychytanější prostor a méně "okoukanou" nabídku, zkuste bookshop Phil, který nám doslova učaroval. Knihy o fotografii a filmu, ale i beletrie, nádherný retro interiér, ve kterém je veškerý nábytek na prodej, skvělé kafe ze šedesátkového kávovaru a dokonalá pozdní snídaně, která vás postaví na nohy potom, co shlédnete nedaleký bleší trh na Naschmarktu a nakoupíte tašky plné starých foťáků, porcelánu či typicky rakousky kýčovitých postaviček s kšandama.


Hned za rohem pak najdete ulici kulinářů - Theobalsgaase. V ní jsou hned tři obchůdky za sebou, díky nimž vám zakručí v břiše jako nikdy. Nejhezčí z nich je Tongues, perfektní chalupářský interiér provoněný sušeným masem, čerstvým chlebem i ovocem... a k tomu každý den jedno vynikající teplé jídlo za pár euro, jež můžete spořádat u jednoho malého stolku přímo na místě. 

Mimochodem, Vídeň není úplně malé město. My jsme se po ní vozili MINI Cooperem, což ale - vzhledem k drahému parkování - člověka rychle naštve. Proto jsme MINI zaparkovali v garážích vedle jeho kamarádů - na MINI Urban Thrill Roadshow. Akce, na které byl představen nový pětidvéřový Cooper, byla v nadzemních garážích přímo v centru města, a tak jsme tam nejdříve MINI trošku provětrali.


Pro inspiraci, jak pohodlně po Vídni cestovat, si však můžete zajít i na jiné místo - do Radlageru. Kavárna spojená s obchodem s repasovanými koly a jejich servisem vás rychle přesvědčí, že právě kolo je ideálním společníkem na prozkoumání tohoto krásného města - a mezitím, než vám kolo dají do kupy, si pochutnáte na domácím koláči a kafi. Co víc si přát ;-)

Nicméně - většinu času jsme ve Vídni přecijen strávili v Supersense - a tak se těšte na další článek, rozhovor s Florianem Kapsem 
a report z nejgeniálnějšího pola-obchodu na světě!

Sledujte galerii fotek na našem Facebooku.

Žádné komentáře:

Okomentovat