sobota 15. listopadu 2014

PolaroidLoveMINITour: Mnichov #1


Je to tady! Je na čase podívat se na tipy z poslední destinace, kterou jsme navštívili v rámci naší podzimní PolaroidLoveMINITour – malém výletu po stopách Polaroidu v okolních státech, kterou jsme absolvovali za pomoci MINI. Touto poslední zastávkou byl Mnichov – jedno z nejzajímavějších německých měst a jakési velké německé „centrum umění“.

Mnichov je údajně nejdražším německým městem – a je to na něm vidět. Vedle výstavní secesní Vídně možná působí trošku stroze a obyčejně, ale všudypřítomná německá pečlivost a smysl pro pořádek udělají svoje.

Nemá smysl chodit kolem horké kaše – jedním z jasných cílů v tomto největším bavorském městě je samozřejmě BMW Welt. Továrna spojená se showroomem a muzeem proslulé místní automobilky se stala největší mnichovskou turistickou atrakcí, a přitom byste řekli, že bude její návštěva zajímat jenom zaryté fanoušky automobilismu. A ono ne – otáčecí dveře muzea se nezastaví, je pořád plno. A návštěva rozhodně stojí za to!


Hned vedle BMW Weltu jsou ale další dvě místa, která není radno minout – slavný Olympijský stadion z roku 1972 s přilehlým obrovským a krásným parkem a také s umělým kopcem, ze kterého je vidět až do Alp. Anebo geniální přilehlé sídliště původně postavené jako Olympijská vesnice, jež je celé chytře vymyšlenou pěší zónou plnou zeleně a hřišť, na něž shlíží monumentální betonové paneláky, jež dnes obývá několik tisíc obyvatel. Sídliště mělo být samostatnou jednotkou, takovým městem ve městě, jež bylo navrženo tak, aby mohlo sloužit i po skončení Olympijských her. A povedlo se!Pokud však dáváte přednost klasickému umění než „sedmdesátkovému brutalismu“, vyražte do centra, přesněji řečeno do muzejní čtvrti okolo Barer Strasse, na níž stojí slavné mnichovské pinakotéky. Za zmínku rozhodně stojí Pinakothek der Moderne (doporučujeme designshop a knihkupectví!), ale nás zajímala především sousední budova Brandhorst muzea, ve kterém často probíhají fotografické výstavy – a my měli štěstí zastihnout zde skvělou selekci portrétů od Richarda Avedona, jednoho z nejvýznamnějších módních fotografů všech dob. Výstavou Mnichov žije – stačí se podívat do blízkého antikvariátu na Theresienstrasse, který svojí nabídku Avedonovi značně přizpůsobil – a ve výloze tak narazíte například na několik LPček či plakátů s jeho fotkami. A uvnitř samozřejmě na sbírku foťáků, Polaroidy nevyjímaje :-)

Když už jsme „nakousli“ tuhle ulici, právě ta bude nejspíše hlavním cílem gurmánů. Hned vedle antiku je totiž vyhlášený Theresa Grill. Pokud máte rádi maso, věřte, že tenhle podnik pro vás bude dostatečným důvodem, abyste se na výlet do Mnichova vydali. Skvělé a perfektně vyladěné industriální prostředí je už jenom takovou třešničkou na dortu. Hlavní je zde totiž jídlo – takový burger jste stoprocentně ještě nejedli!Pokud budete mít s plným žaludkem ještě sílu Theresu opustit a dát si kávu, vyražte do nedaleké technické univerzity na Arcisstrasse, na jejíž střeše je kavárna s terasou, ze které vidíte celé město. Anebo nasaďte tempo a dojděte až do Der Hollabusch, nejlepší a nejhezčí kavárny, kterou Mnichov má. Ta vás potěší například při víkendové snídani, ale i obědovým menu či večerním drinkem.


Mnichov zkrátka stojí za to – ať už vás zajímá architektura, umění, fotka anebo gastro zážitky. Ideální je vzít si SX-70ku, proběhnout místní parky, projít se po krásných ulicích podél řeky – a pak třeba navštívit českého rodáka George Ksandra, fotografa s největší sbírkou polaroidů, jakou jsme kdy viděli – a také fotografa, který kouzlu instantní fotografie propadl na maximum a nafotil Polaroidů jako málokdo. Je to právě George, kdo je jakousi spojkou mezi polaroidovou Prahou a Mnichovem.

Těšte se na rozhovor s ním, který zveřejníme co nevidět! :-)

Sledujte galerii fotek na našem Facebooku.

Žádné komentáře:

Okomentovat