pondělí 3. listopadu 2014

PolaroidLoveMINITour: Vídeň #2, rozhovor / Florian Kaps / SUPERSENSE


Čím je Vídeň v polaroidovém světě nejznámější? Vznikem projektu Impossible! A kdo je největší postavou tohoto "znovuzrození" Polaroidu? Florian Kaps. Za ty roky, co Impossible působí, se mnoho věcí změnilo - ale ne Florian. Přestože Impossible opustil, stále je u všeho zajímavého, co se okolo Polaroidu děje. A tak bylo jasné, že v rámci naší PolaroidLoveMINITour musíme zavítat i za ním.

Florian Kaps je rakouský podnikatel a velký nadšenec do všeho analogového. Byl také velkým fanouškem Polaroidu, a tak si roku 2008, na "poslední polaroidové párty" při příležitosti uzavření holandské továrny, dal velký úkol - zachránit technologii Polaroidu před zánikem. Díky němu tak vzniknul Impossible Project, jehož jediným cílem bylo obnovit výrobu instantních filmů a zásobovat tisíce nešťastných fotografů po celém světě novými filmy. To se skutečně podařilo a Impossible dnes, po necelých pěti letech existence, vyrábí obrovské množství filmů, vyvíjí vlastní pola-fotoaparát a zkrátka skvěle navazuje na historii okamžité fotografie.

Velké úspěchy s sebou ale nesou i mnoho problémů a tak se nakonec stalo něco, co nikdo nečekal - Florian svoji firmu opustil. Pravé důvody tohoto kroku zná pravděpodobně jenom on sám, ale jak veřejnosti prozradil, šlo hlavně o to, kam se bude firma vyvíjet dále a zda toho chce být součástí, anebo zda se spíše na chvíli stáhne, užije si s rodinou... a potom se uvidí.


Netrvalo však dlouho a bylo jasno - neúnavný Florian ve Vídni založil nový projekt. Pod názvem Supersense otevřel velký prostor zasvěcený všemu analogovému - od Polaroidů až po vinyly, ruční tisk nebo filmové pásy. Krásný secesní interiér, ve kterém je Florianův obchod propojený s malou kavárnou, vás doslova pohltí a nebudete vědět na co se otočit dřív. Zajímavých věcí je plný až po strop. 

Tou nejzajímavější je pak Polaroid 20x24, největší z největších, velkoformátový instantní foťák, se kterým kdysi pracoval Jan Hnízdo. Zbylo jich jenom pár a jeden je právě tady, jen pár hodin cesty od Prahy. A neovládá ho nikdo jiný než Marco z InstantAddicts!
Protože je tento fotoaparát skutečně výjimečný, napíšeme o něm zvlášť celý článek. Rozhodně to stojí za to. Do té doby si ale můžete přečíst náš krátký rozhovor se samotným Florianem Kapsem, člověkem, kterému vděčíme za všechny svoje polaroidové fotky.

ROZHOVOR S FLORIANEM KAPSEM
Jste tím, kdo stál za "znovuzrozením" Polaroidu v roce 2008, ale máte na svědomí podobný scénář i u lomografie několik let předtím. Co vás na těhle dvou projektech tak fascinovalo?
Zkrátka mám rád všechny takové kreativní nástroje a filmové fotoaparáty ze všeho nejvíce. Rád s nimi pracuju, rád se na ně koukám a taky tuhle vášeň rád šířím dál!

Impossible Project zaznamenal obrovský úspěch, přestože na začátku to vypadalo skutečně dost "impossible". Překvapil vás takový zájem, anebo jste si byli tak jisti? 
Nepřekvapil. Vždycky jsem tomu úžasnému kouzlu Polaroidu stoprocentně věřil a byl jsem přesvědčený, že ho dokážeme přivést zpět k životu a že to lidi bude bavit a zajímat.

Jaká byla v tomto procesu vaše osobní role?
Prostě to celé odstartovat :-)Nazačátku byly Impossible filmy vážně jenom pro "hardcore" fanoušky Polaroidu, ale dnes už je používají dost rozličné skupiny lidí. Museli jste kvůli nim dělat nějaké kompromisy v tom, kam budete vaše produkty směrovat? 
Vlastně to bylo úplně naopak - kompromisy jsme museli dělat když jsme začínali, a to skutečně hodně kompromisů. A teď Impossible doslova maká na tom, aby je postupně eliminoval a udělal svoje filmy jednodoušší, spolehlivější a prostě lepší. To na začátku zkrátka nešlo.

Vy jste ale před tímto stavem Impossible opustil a založil si nový projekt pod názvem Supersense. Proč? Nebyl jste s vývojem v Impossible spokojený, rád byste se s firmou ubíral jiným směrem?
To ani ne. Spíše jsem vždycky snil o tom, že tuhle svoji "analogovou vášeň" přenesu i na jiné věci než na fotografii a teď se mi naskytla příležitost to konečně udělat. Ale teda myslím, že novému managementu Impossible to přišlo docela vhod.


Co tedy přesně Supersense je?
Je to prostě nejbláznivější, nejhezčí, nejkouzelnější a nejnabušenější analogový kabinet kuriozit. Jsem na něj vážně docela pyšný. Určitě se v něm stavte, jenom tak asi moje nadšení pochopíte.

My ho rozhodně chápeme, Supersense je neuvěřitelný! A co dále? Můžeme se těšit na další podobné projekty, anebo další "impossible projekty"? Budete se ještě věnovat fotografii, anebo něčemu jinému?
Rozhodně se těšte! Buďte připraveni na mnoho dalších "impossible projektů". Budou ale souviset povětšinou právě se Supersense a budou fotografické i nefotografické.

Ještě chvilku zůstaneme ve Vídni a příště se tak z naší #PolaroidLoveMINITour můžete těšit na článek o velkoformátovém Polaroidu 20x24, na který fotil Jan Hnízdo a na který teď fotí Marco v obchodě Supersense.

Sledujte galerii fotek na našem Facebooku.


Žádné komentáře:

Okomentovat