středa 11. března 2015

MINIRECENZE: Supersense Pinhole k dostání v Polagraphu!


Máme v Polagraphu jedinečnou hračku, dlouho očekávanou polaroidovou Pinhole! A tak jsme ji trošku prohnali, vytáhli ven a důkladně otestovali ;-) Mrkněte na fotky a přečtěte si takovou naší minirecenzi na tuto zajímavou hračku.

Historie vzniku Pinhole je neméně zajímavá než celá tahle hračka. Vznikla "ve stáji" Supersense, ale přitom byla původně vyvíjena v Impossible. Nestojí za ní nikdo jiný než Florian Kaps. 

Ten se projektu věnoval už v Impossible, kde byla dalším logickým krokem po představení InstantLabu. Klíčovou spodní část, tedy místo, kde se exponuje film a kde jsou životně důležité válce, jimiž exponovaná fotka projede a jež po jejím povrchu vytlačí vyvolávací chemii, už měli kluci z Enschede díky InstantLabu hotovou. Chyběla jim však optika a další technika nutná pro představení očekávaného Impossible fotoaparátu, a tak přichystali jakýsi mezistupeň, polaroidovou dírkovou komoru. 


Je tedy postavena na základě budoucího Impossible foťáku, ale přitom oproti "obyčejnému" pola-foťáku přináší mnoho nových a strašně zajímavých možností, které jsme dosud u Impossible materiálu neměli jak využít.


Jedná se totiž o úplně novou, unikátní formu pořizování instantní fotografie. Je to spíše experimentální přístroj než plnohodnotný fotoaparát, protože nemá fyzicky žádnou optiku, snímání funguje pomocí dírek dvou průměrů a velikost průměru takové dírky ovlivňuje délku expozičních časů. Pinhole Instant Camera se hodí pro statickou fotografii, snímací časy se pohybují od desítek vteřin až po několik hodin, což je dáno její nízkou světelností. Za to vás ale odmění obrazem, který u klasické fotografie, ať už instantní, nebo jakékoliv jiné, nenajdeme. 

Hlavní je vlastnost absolutní hloubky ostrosti. Zachytí stejně ostře objekty blízké i vzdálené. Zároveň nemá zkreslenou perspektivu. Na okrajích fotky vzniká charakteristická vinětace. Snímky pořízené pinhole camerou mají také výrazně měkčí kresbu než na jakou jsme u klasické fotografie zvyklí. Další výhodou je její neuvěřitelná skladnost, při složení je ještě menší než skládací polaroidová zrcadlovka SX-70.

Jakmile Florian od Impossible odešel a založil nový projekt, vídeňský Supersense, svojí Pinhole si vzal s sebou. A koncem roku 2014 se konečně dostala do prodeje, a to v limitované edici, dostupné pouze v Impossible a Supersense partnerských obchodech. A my jsme jedním z nich!

Díky tomu můžete Pinhole pořídit v Polagraphu i na našem e-shopu, ale také si ji můžete zdarma zapůjčit a pořádně ozkoušet. K dostání na polaroidlove.cz/shop.

Žádné komentáře:

Okomentovat