středa 24. června 2015

PolaroidLoveMINITour II: Berlín, Enschede a Paříž, aneb evropská centra Polaroidů


Opět jsme se vydali na cestu - ve spolupráci s MINI jsme navázali na naši loňskou cestu "po stopách Polaroidu". Tenkrát jsme objeli Bratislavu, Vídeň a Mnichov a články z této cesty jste mohli nalézt na našem blogu, zatímco fotky z celé cesty na Facebooku či Instagramu pod hashtagem #PolaroidLoveMINITour.

Letos jsme však pokračovali na západ - do Berlína, Enschede a Paříže, tedy do měst, jež jsou s historií i současností Polaroidu svázány ze všech nejvíce.

Pokud je na mapě nějaké evropské město, které by se dalo nazvat "centrem instantní fotografie", je to právě německá metropole. Proto byl Berlín první zastávkou naší letošní PolaroidLoveMINITour.

BERLÍN
Město, v němž vznikly skoro všechny subkultury, které dnes známe. Město, ve kterém David Bowie, U2 i další natočili svá nejslavnější alba. Město, jež se stalo symbolem tolik omílaného rozdílu mezi vším "západním" a "východním". Berlín je zkrátka pojem.


Jedním z místních milníků byl i fotograf Helmut Newton, jehož dílo by měl mít povinně nastudované každý polaroidový nadšenec. A proto by polaroidový trip do německého hlavního města měl začít právě v obřím muzeu Helmuta Newtona. Založila ho jeho (neméně slavná) manželka June a dnes vlastní největší sbírku jeho prací. Loni v něm dokonce proběhla velkolepá výstava zaměřená právě na Helmutovy polaroidy.

Tím nejdůležitějším berlínským "pola-místem" je však centrála Impossible, firmy, jež stojí za celým současným znovuzrozením instantní fotky. Právě kousek od slavného Potsdamer Platz, v krásných původně industriálních prostorách, sídlí parta, jež vládne světu Polaroidů. Kanceláře jsou to krásné a velké. Jak říká Daniel, mladá a o to důležitější posila Impossible týmu, ideálním způsobem, jak se po nich pohybovat, je malá koloběžka :-)

A jistě vás nepřekvapí, že je to parta skutečných nadšenců a sympaťáků. Například Olaf je u Impossible od samého počátku. Poznali jsme se na prvním setkání Impossible obchodů a byl to právě on, kdo nás "nakopnul" k tomu, aby se náš Polagraph stal jediným českým Partner Storem. A byl to opět Olaf, díky němuž jsme si mohli u piva popovídat s Florianem Kapsem, a kdo nás i letos přivítal s rozzářeným úsměvem, aby na nás vychrlil všechny novinky, jež na další měsíce Impossible chystá.


Nový barevný film už jistě všichni netrpělivě očekáváte - a my už víme, že se máte skutečně na co těšit. Přijde na trh na podzim a bude vylepšenou verzí filmu Beta 2.0, jež si můžete ozkoušet už teď. Měli jsme možnost si tento film, pracovně označovaný 2.1, (samozřejmě opět v Beta verzi) vyzkoušet - a oproti 2.0 je to poměrně slušný skok. Lépe zvládá umělé světlo, takže má lepší podání barev. A hlavně - je to první barevný film od Impossible, na kterém můžete spatřit bílou barvu.

Díky tomu, že se podařilo film 2.1 dotáhnout takhle daleko, dojde konečně i na dlouho očekávaný barevný film pro formát 8x10 palců. A to už velmi brzy!

Můžeme se také těšit na zcela novou experimentální verzi černobílého filmu, a - což jistě mnohé zaryté polaroidisty potěší - na zúžení nabídky speciálních edic. Pomalu tak skončí například "kytičkové" filmy Poisoned Paradise nebo Gold a Silver.

BERLÍNSKÝ VELKOFORMÁT
Důkazem, že v Berlíně se to kolem Polaroidu skutečně točí, je Oliver Blohm. Mladý fotograf, který právě dokončuje studia, fotí už několik let pro Impossible většinu fotek na propagační materiály i na web. Jistě všechny jeho fotky dobře znáte, jen jste možná nevěděli, kdo za nimi stojí.O Oliverovi se však mluvilo už předtím - jako velký experimentátor byl totiž zřejmě první, koho napadlo vyvolávat polaroidy v mikrovlnce :-) Dnes je však Oliver hlavně tím, kdo fotí všechny 8x10 fotky, jež Impossible "vypouští" - a díky tomu samozřejmě testuje veškeré velkoformátové novinky. Byl tak prvním, komu se do rukou dostal 8x10 ve verzi 2.0 - a byl z něj totálně nadšený. "Vypadá naprosto úžasně. Když jsem ale udělal první fotky, sledoval jsem nadšeně jak se vybarvují, bylo to nádherný - a pak to najednou začalo celé mizet a do pěti minut byla fotka čistě bílá", popisuje Oliver první zážitky. Dnes je film zase o chlup dál a nebude trvat dlouho, než půjde do sériové výroby.

Mimochodem, v Německu je podobných nadšenců poskrovnu. Víte ale, kde je o velkoformátový Polaroid největší zájem? Oliver říká, že v Číně. Tam ho ve velkém využívají svatební fotografové a, jak dodává Olaf, většina produkce filmů putuje právě tam.

Oliver však netráví čas jenom nad Sinarem. Mezitím, co dokončuje diplomku na umělecké škole a fotí fotky pro Impossible, pracuje ještě v největším místním pola-obchodě Sofortbild. Bývá tam dva dny v týdnu, ale zážitků z něj má hromady - jako například, když si koupit Polaroid přišel arabský šejk se svými bodyguardy. Sofortbild najdete hned u velké nákupní třídy - sice je trošku schovaný, ale rozhodně stojí za návštěvu. Je spojený s malou galerií a majitel, Jorn Freitag, vám nadšeně ukáže všechny specialitky ze své pola-sbírky.

Mimochodem, správný nadšenec do fotografie by v Berlíně neměl minout také klasické staré fotoautomaty. Tedy, on je minout nemůže ani kdyby chtěl - zatímco Praha má jen jeden, v Berlíně jich najdete skutečně hromadu. A ta nejlepší fotobudka je přímo před vyhlášenou kavárnou The Barn. Takže ideální zastávka cestou do nedalekého Sofortbild shopu!


Za zmínku stojí ještě berlínský IMAGO 1:1, totiž obří kamera, jež fotí portréty 1:1. Je to vlastně takový přerostlý Polaroid, protože fotku máte vyvolanou do deseti minut. Unikátní příležitost nechat se takto zvěčnit využil třeba už i Nick Cave, jak se můžete přesvědčit na zdi vedle kamery samotné. A vyfotit se můžete nechat i vy.POKRAČUJEME DO HOLANDSKA!
Když jsme se nabažili polaroidového Berlína, vyrazili jsme do holandského Enschede. Jestliže je Berlín místem, ze kterého se celé znovuzrození instantní fotografie "řídí", v Enschede se pracuje rukama. Právě tady se totiž filmy doslova rodí - v bývalé továrně Polaroidu se vyrábí už bezmála 40 let.

Další článek z #PolaroidLoveMINITour už brzy!
Kompletní fotogalerii najdete na našem Facebooku.

Žádné komentáře:

Okomentovat