pondělí 10. srpna 2015

Jak vybrat Polaroid? Polaroid 600 vs. SX-70

Existují dva základní typy fotoaparátu Polaroid pro integrální (vyjížděcí) film, stejně jako dva typy filmu, který každý z nich používá. V tomto článku se dočtete vše důležité, co o nich potřebujete vědět. O třetím typu Polaroid Image/Spectra, který používá nikoliv čtvercový, ale širokoúhlý formát chystáme samostatný článek.           

            Polaroid řady 600  

         

Ty nejběžnější modely Polaroidu nesou označení 600. Jsou plastové, často různě barevné a obvykle se jejich vzhled vybaví lidem, když se řekne Polaroid.


Jejich návev je odvozen od typu filmu, který používají – číslo 600 značí světelnou citlivost (600 ASA). Existuje mnoho variant „šestistovek“, řady 600 OneStep, 635, 636, ale všechny jsou v podstatě totožné. Různí se především odlišným designem, ale fungují stejně. Během let byla vyrobena velká spousta limitovaných a netradičně barevných edicí, které se současně těžko shání a draží se za vysoké ceny.Šestistovky jsou sériové, spotřební foťáky, svým snadným ovládáním zamýšlené pro každého (jak prozrazují názvem i některé řady: OneStep, Easy, Pronto!). Prakticky každý model má zabudovaný blesk, dvě spouště (první fotí s bleskem a druhá bez), plastovou čočku a jednoduchou páčku pro korekci expozice.

Základní modely ostří od 1,2 metru do nekonečna pomocí jednoho fixního pole (to znamená, že všechno v tomto rozsahu by mělo být ostré – ve vzdálenosti mezi 1,2 a 1,5m jsou však fotografie nejostřejší). Některé „autofocus“ modely přepínají mezi více poli. Mnoho modelů 600 však disponuje další „close-up“ (přibližovací) plastovou čočkou, které umožňují ostřit už od 0.6 metru (typicky modely řady 636).Polaroidy řady 600 jsou vhodné a dostačující pro běžné focení a lze s nimi dosáhnout velmi dobrých výsledků. V případě špatných světelných podmínek se lze vždy spolehnout na zabudovaný blesk. Důležité je nezapomínat na vzdálenost, ve které jsou schopny ostřit.
Pro preciznější a spolehlivější fotografování doporučujeme Polaroid SX-70, popsaný níže.

Polaroidy řady 600 obvykle prodáváme od 1190,- kč po 1990,- kč. Nejlevnější jsou aparáty řady Impulse, které fotí pouze s bleskem. Za 1299,- nabízíme Polaroid Impulse sautofocusem a většinu klasických šestistovek – tj. Polaroidy OneStep 600 nebo řadu 636.
Kolem 1500,- kč prodáváme například kousky z řad Supercolor, Lightmixer nebo Sun660, které mají krásný klasický design a jsou hůře dostupné. Nejdražší jsou ojedinělé kousky, třeba stylový Polaroid Supercolor RED, jehož cena se pohybuje kolem dvou tisíc.

Všechny druhy Polaroidů řady 600 můžete zakoupit zde.


           

            Polaroid Land Camera 1000, 2000, 3000


Polaroid Land Camera je v mnoha ohledech totožná s aparáty řady 600, akorát používá film typu SX-70 (citlivost 125 ASA) a nemá zabudovaný blesk (lze dokoupit externí). Je také plastový, akorát o trochu menší. Jméno fotoaparátu je poctou vynálezci Polaroidu Edwinu D. Landovi (není tedy určen na fotografování krajiny, jak by mohl zavádět název).
Bíločernýmodel 1000 s proužkem je velice oblíbený kvůli svému designu. 


Model 2000 umožňuje ruční ostření, které lze nastavovat v rozsahu 1 metr až nekonečno. Nicméně kvůli průhledovému hledáčku není možné ostrost přímo kontrolovat, což činí celý proces poměrně nepraktickým. Pokud však zaostříte správnou vzdálenost, výsledná fotografie bude o něco ostřejší než z klasické 600.

Model 3000, který se těžko shání, navíc disponuje dálkoměrem, čímž odstraňuje problémy s přesným měřením.

Všechny druhy Polaroidů řady 1000 můžete zakoupit zde.

            Polaroid SX-70


SX-70 je pokročilejší varianta pro ty, kdo vyžadují od Polaroidu více. Je to zrcadlovka, která má lepší optiku (sklěnenou čočku), větší hledáček a fotky z ní jsou viditelně ostřejší.


Největší přednost tohoto modelu je precizní ostření na blízkost až 20 centimetrů, takže v tomto směru máte fotky skvěle pod kontrolou. To dělá z SX-70 perfektní nástroj na portréty a práci s detaily. Má malou hloubku ostrosti, takže snadno dosáhnete rozostřeného pozadí (při největším přiblížení je však trochu extrémní).  Některé modely mají zabudovaný sonar, díky kterému aparát po namáčknutí spoušti ostří automaticky (můžete přepínat i na ruční ostření). Sonar funguje jako netopýr, vydává vlny, které se k němu odražené vrací s informací o vzdálenosti předmětů. Je velice praktický, pokud člověk takzvaně „pálí od boku“ a nemá čas důkladně ostřit. Nemusí být ale stoprocentně spolehlivý, protože nemá ponětí, na co konkrétně jste chtěli ostřit vy.
Nevýhodu modelu SX-70 je, že nemá zabudovaný blesk, lze však dokoupit externí. Na rozdíl od řady 600 lze na SX-70 dokoupit i další zajímavé vybavení – například drátovou spoušť,  nebo makro čočku.SX-70 je těžší a pevnější, protože má kovovou konstrukci, dobře sedí v ruce a pozor, je skládací. Stačí dva jednoduché pohyby a z foťáku se stane podlouhlá krabička. Složená SX-70 se tak pohodlně nosí a je neobvykle bytelná, protože citlivé části aparátu (například čočka) se obrátí dovnitř, jako když želva zatáhne hlavu do krunýře (což ale rozhodně neznamená, že s ní můžete bezstarostně bouchat).


SX-70 používá filmy Impossible SX-70, které mají citlovst 125 ASA. Po poměrně snadné úpravě je možné používat i film 600. Existuje i pozdější model SLR 680, který používá 600 filmy a má zabudovaný sonar a blesk (těžko se však shání).

Cena u nás se pohybuje od 5 tisíc do 7 tisíc. Cena modelu se odvíjí primárně od jeho konstrukce – ty levnější mají plastové tělo, ty dražší, bytelnější, jsou pochromované.
           

Fakt, že je SX-70 dražší a prohlašujeme ji za lepší neznamená, že je lepší pro všechny. V některých ohledech podstatně rozšiřuje možnosti Polaroidu řady 600 - kvalitnější optikou a precizním ostřením - což ale ne každý hned využije. Pro mnoho lidí může být mnohem praktičtější klasická 600 se zabudovaným bleskem, která na běžné zachycování momentek bohatě stačí! Je důležité také zmínit, že s každým Polaroidem můžete dělat krásné fotky, pokud se s ním dostatečně sžijete a pochopíte jeho možnosti.


Všechny druhy Polaroidů řady 1000 můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat