pondělí 26. října 2015

Jak na filmy Impossible, 2. díl - TEPLOTAUmět správně zacházet s filmy Impossible znamená mít stále na paměti teplotu a světlo. Přečtěte si další návod od Mikyho Arsenjeva a dozvíte se, na co je třeba si dávat pozor!

Na úvod - uchovávání filmu 

"Mám radši dávat filmy do lednice?" ptá se nás v Polagraphu mnoho lidí. Ačkoliv to Impossible doporučuje, filmy můžete bez obav skladovat kdekoliv při pokojové teplotě. Je to i praktičtější, protože po vyjmutí z lednice se film potřebuje hodinu pokojové teplotě přizpůsobit.

V extrémních letních vedrech ale bude lednice určitě ta nejjistější volba. Filmy chraňte před horkem a nenechte na ně svítit slunce. Pokud film berete na dovolenou, může se poměrně snadno stát, že ho zapomenete v autě, které se může na slunci pěkně rozpálit a auto se promění v pec. Takto se film může zničit, jeho barevnost se deformuje, nebude kontrastní a plná. Podobné situaci se vyvarujte v zimě, jinak film zmrzne.

Impossible film spotřebujte nejlépe do půl roku. Na rozdíl od původních filmů od Polaroidů, na které lze ještě po letech fotografovat, se několik let staré verze Impossible filmu kazí. Pokud se vám dostanou do rukou filmy Impossible PUSH nebo COOL, s největší pravděpodobností nebudou fungovat.Práce s teplotou / Zima

Chlad znamená pro Polaroid spoustu nebezpečí, a tak je každá podařená fotka v zimě cenným úlovkem. Impossible uvádí na svých filmech jako mezní teplotu 13°C, takže ve větším chladu se vždy budete trochu pohybovat na hranici experimentu.


© Chelsie A. Olivieri

Nízká teplota mění barevnost fotografií, obyčejně se zabarvují do fialova a do modra. Fialový nádech dostávají fotky, které dostatečně zahřejete, modré budou ty, které se vyvolávají v chladu. Pozor na černobílé, ty se ve velké zimě dostatečně neprobarví, vzniká na nich šedivý závoj a s černou nebudou mít tolik společného.

Nízká teplota prodlužuje také dobu vyvolávání. Pokud nebude v dostatečném teple, může se barevná fotografie vyvolávat i hodinu, černobílá aspoň deset minut."za studena"

Fotky vyfocené venku ihned schovejte do tepla. To znamená určitě do té nejteplejší kapsy, čím blíže k tělu, tím lépe. Já, ačkoliv to zní divně, si je dávám třeba až pod tričko na břicho. To taky nejdřív hrozně studí, ale pro snímek to představuje tu nejlepší péči a navíc jistotu, že se určitě vyvolá v pořádku. Akorát musíte dávat pozor, abyste ji nezlámali - to znamená nějak násilně neohnuli, aby chemie nepopraskala.

Pokud si foťák vezmete ven v opravdu chladným teplotách, může se snadno stát, že vám film zmrzne, což je to úplně nejhorší.

fotka ze zmrzlého filmu

Dobrá zpráva je, že film zas funguje normálně, pokud v pokojové teplotě rozmrzne. Je to tedy jak s kuřetem, které vyndáte z mrazáku. Pamatujte ale, že zrmzlé kuře se jíst nedá. Fotky vyfocené ze v tu chvíli  chvíli zmrzlého filmu už nic moc nezachrání, jakkoliv je později budete dávat do tepla. Skoro nic na nich nebude vidět a je dost možné, že vnitřní vrstvy chemie rozpraskají. Vždy tedy dobře rozmyslete, za jakých podmínek budete Polaroid brát s sebou.

(Na další fotce chemie sice trochu popraskala, ale byla už vyvolána v teple a tak nakonec vyšla vcelku nepoškozená. Bílý sníh se díky teplotě venku zabarvil do fialovo-modra)


Zima s sebou nese pro Polaroid mnoho omezení, ale mohou se vám podařit barevně zcela jedinečné a kouzelné fotky! 

Práce s teplotou / Horko  

Stejně jako v zimě je třeba za tropických letních dnů chránit film před nevhodnou teplotou. V létě se to ale dělá hůř, protože v zimě můžete film snáze zahřát, než v létě ochladit. Impossible filmy můžete bez starosti uchovávat tak do 25 stupňů celsia, vyšší teplota už není ideální.

Největší nepřítel filmů je přímé slunce! Snažte se je v létě vždy držet mimo jeho dosah. Ještě horší je nechat na slunci fotoaparát, v kterém už film je. Hlavně polaroidy z tmavého plastu se velmi rychle rozpálí a film uvnitř foťáku to odnese.

Přímé slunce má také vliv na proces vyvolávání polaroidové fotky, jak svým ostrým světlem, tak žárem! Fotka vyleze třeba úplně oranžová (pokud plánujete sérii fotek v sépii, budiž letní slunce ideální návod).

Při vysokých teplotách se filmy můžou silně zbarvit do žluta, oranžova, růžova a červena. Uměle můžete této barevnosti snadno dosáhnout, když fotku během vyvolávání trochu přihřejte - na topení, u žárovky.

Stejně jako v zimě jsou zásadní pro barevnost výsledné fotografii dva faktory: v jaké teplotě byl film do dané chvile skladován a v jaké teplotě je fotka vyvolávána. Už bylo řečeno, že film se může nadobro deformovat, pokud se dostane na nějakou dobu do přílišného horka. 

V létě se ale před horkem utéct nedá, a tak fotky alespoň shovávejte do stínu.© Cristina Altieri

Svou chromatickou citlivostí a rozvinutím teplých nebo studených tónů však Impossible filmy krásně zachycují atmosféru zimy a léta. Je otázka, jak budou fungovat nové verze barevného filmu. Věřím, že příští léto už nás čekají v tomto ohledu znovu lepší podmínky!

Impossible filmy můžete zakoupit na našem e-shopu. Když se vám focení ani přes tento návod nebude dařit, neváhejte se za námi stavit v Polagraphu, moc rádi poradíme :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat